Bitcoin Fiyatı 30.000 Doları da Gördü! İşte Çöküşün Bilançosu…

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin Fiyatı 30.000 Doları da Gördü! İşte Çöküşün Bilançosu…

Kripto para birimleri bugün adeta kan deryasına daldılar. Bitcoin fiyatı Ocak sonundan bu yana ilk kez 30.000 Dolar’a yaklaştı. Bitcoin, satışların hızlanmasıyla Çarşamba günü erken saatlerde 31.919 Dolar’a düştü. Bitcoin, yazı yazılırken gün içinde %18,60 düşüşle 35,800,28 Dolar seviyesinden işlem görüyordu. Bu seviye, Nisan ortasında görülen 65.000 Dolar’lık rekor seviyeden 30.000 Dolar’lık bir düşüş anlamına geliyor. Seviye açısından bu durum, Bitcoin’in, Tesla’nın Şubat ayında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın alacağını açıklamasından önceki seviyelere geri döndüğü anlamına geliyor.

Bitcoin Fiyatı 30.000 Doları da Gördü! İşte Çöküşün Bilançosu…

Bitcoin fiyatı ve kripto para birimlerinde düşüş

Reuters’in bildirdiğine göre, tüm kripto para birimi sektörü için piyasa değerinde toplam kayıplar 1 trilyon dolara yaklaşırken, acı çeken sadece Bitcoin olmadı. Ethereum ayrıca %40’ın üzerinde bir düşüşle 1.850 $’a kadar düştü ve Ocak sonundan bu yana en zayıf seviyesini işaret etti. Son olarak gün içinde %27,95 düşüşle 2,485 dolardan işlem gördü. Hem Bitcoin hem de Ethereum, geçen yılın Mart ayından bu yana en büyük bir günlük kayıplarını gördü. Şaka olarak başlayan ancak geçen ay hızla güç kazanan popüler kripto para birimi Dogecoin, Coin Metrics’e göre %44’lük düşüşle 26 sente düştü. Litecoin Çarşamba sabahı %45 düştü, son işlem seviyesi olarak 193,80 $’dan işlem gördü.

Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere Çin’in kripto para birimlerinin bir ödeme şekli olarak kullanılamayacağını söylemesinin ardından büyük satış geldi. Bildirime göre bu, finans ve ödeme kuruluşları için ürün veya hizmetlerinde kripto para birimi ile fiyatlandırmasına izin verilmediği anlamına geliyor. Satışın arkasında Tesla CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin’in çevresel etkisine yönelik eleştirisi de dahil olmak üzere birkaç başka faktör var. Tesla artık popüler kripto para birimini ödeme olarak kabul etmiyor.

Düşüş acı çektirdi

Doğal olarak, bu artan fiyat dalgalanmaları, kaldıraçlı yatırımcılar için muazzam bir acıyı da beraberinde getirdi. Bybt’den alınan veriler, toplam tasfiyelerin hızla arttığını ve bu satırları yazarken 8 milyar doların üzerinde olduğunu gösteriyor. Son 24 saatteki tüm işlemlerin yaklaşık %90’ı long pozisyonlardan geldi. İlginç bir şekilde, en büyük tek likidasyon emri Huobi’de gerçekleşti ve lider kripto para birimini içeriyordu. Talihsiz trader neredeyse 70 milyon dolar kaybetti. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.