Bitcoin Fiyatı 11 Haftanın Dibini Gördü! Bu Ne Demek?

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin Fiyatı 11 Haftanın Dibini Gördü! Bu Ne Demek?

Bitcoin fiyatı, ivmenin azalması ve ayıların altı aylık kış uykusundan uyanmaya başlamasıyla Şubat ayının sonundan bu yana en düşük seviyelerini gördü. Pazar gününün erken saatlerinde Bitcoin fiyatı, 11 haftadan fazla bir süredir en düşük seviyelerine geriledi ve küçük bir toparlanma öncesinde 46.700 dolara kadar indi.

Bitcoin fiyatı Şubat’tan bu yana hiç bu kadar düşük olmamıştı!

Bitcoin bu seviyelere en son düştüğünde 2021’in Şubat ayındaydık ve düşüş, devam eden rallinin ikinci büyük düzeltmesi sırasında gerçekleşmişti. Ancak ardından dipten toparlanıp iki hafta içerisinde 60.000 doların üzerine çıkmıştı. Bugün, Bitcoin haftalık bir mum daha kapatacak. Eğer mum bu seviyelerde kapanırsa, BTC’nin haftayı 45.240 dolardan bitirdiği 22 Şubat’tan bu yana görülmüş en kötü haftalık kapanış yaşanacak. Üç aydır gördüğümüz en düşük haftalık kapanış, 49.200 dolar idi. Yazım sırasında Bitcoin (BTC), 49.140 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin Fiyatı 11 Haftanın Dibini Gördü! Bu Ne Demek?5 günlük Bitcoin grafiği. Kaynak: TradingView

Uzmanlara göre bu sefer işler biraz farklı. Düşüş eğiliminin kripto para piyasalarına geri döndüğünü düşünenler var. 14 Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65.000 dolara ulaşmasından bu yana Bitcoin daha “düşük bir yüksek seviye” yaptı ve şimdi günlük grafikte ikinci bir düşük seviye oluşturdu. Analistlere göre bu da daha büyük bir düşüş trendinin göstergesi. Analist “CryptoFibonacci” de haftalık grafiği inceledi ve boğaların gücünün tükendiğini belirtti.

Kripto topluluğuna göre bu fiyat hareketi, 13 Mayıs’ta Bitcoin’in enerji tüketimi ile ilgili bir tweet atan Elon Musk tarafından yönlendirilmiş gibi gözüküyor. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Musk, Bitcoin’in enerji tüketiminden dolayı endişe duyarak Tesla’nın artık araba satışlarında BTC kabul etmeyeceğini söylemişti. Bitcoin’in korku ve açgözlülük endeksi, Mart 2020’deki piyasa çöküşünden bu yana en düşük seviyesi olan “aşırı korku”yu gösteriyor.

Piyasa değerinden 150 milyar dolar silindi

Her zamanki gibi, BTC fiyatındaki bu düşüş dalgası diğer kripto para birimlerinin çoğu için bir satış havası başlattı. Son günlerde yaklaşık 150 milyar dolar piyasadan çıktı. Toplam piyasa değeri 12 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.5 trilyon doların ardından 2.3 trilyon dolara düştü. Geniş açıdan bakıldığında bu miktar hala yüksek gözüküyor ancak düşüş eğiliminin artması durumunda kayıpların artabileceği düşünülüyor.

Bitcoin Fiyatı 11 Haftanın Dibini Gördü! Bu Ne Demek?

Ancak tüm kripto para birimleri bu hafta sonu düzeltme yaşamadı. Bazıları, sayıları az olsa da, son kazançlarını daha da yükseltmeye çalışıyor. Bunların başında Cardano (ADA) geliyor. ADA, 15 Mayıs Cumartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 30 günde %54 arttı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.