Bitcoin, Ethereum, XRP Durgunken Bu Altcoin ATH Yaptı!

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin, Ethereum, XRP Durgunken Bu Altcoin ATH Yaptı!

En son kripto para çöküşüne rağmen bir altcoin özellikle iyi bir performans gösteriyor. CoinGecko verilerine göre kripto para birimi Solana (SOL), son 24 saatte %22.8, geçtiğimiz hafta ise %78.4 oranında yükseldi. Hatta yazım sırasında son zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan 44.71 doları da belirlemiş durumda. Yazım sırasında, bu seviyeden işlem görüyor.

Altcoin projesinin rekor kırmasının ardındaki sebepler

Artış, yüksek hızlı ve düşük maliyetli bir blockchain’e güç veren token olan Solana ile ticaret yapmayı kolaylaştıran birkaç küçük duyurunun ardından geldi. Çarşamba günü türev platformu dYdX tarafından listelenen Solana-USD paritesinde perpetual swap sözleşmeleri 10 kata kadar kaldıraçla işlenebilecek.

İsviçre merkezli Solana Vakfı’nın üç yıllık geliştirme sürecinin ardından geçtiğimiz yılın Mart ayında piyasaya sürdüğü coin, bu yılki boğa koşusu sırasında bir roket gibi fırladı. Yılın başında coin 1.6 dolar değerindeydi. Şu anki seviyesiyle 25 katın üzerinde bir artış gösterdi.

Solana spot ticareti bu hafta fiyat artışlarının ardından yükseldi. Cuma günü işlem hacmi, 2 milyar dolara yaklaştı.

Solana’nın başarısı, bu haftanın sonuna doğru korkunç bir çöküş yaşayan ve şu anda durgunlaşan piyasanın karşısında göze çarpıyor. Perşembe gününden itibaren piyasa daha da kötüye gitmişti. Bitcoin, yaklaşık 54.000 dolardan 48.000 dolara kadar indi. Şu anda 50.169 dolardan işlem görüyor.

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere çöküş, Joe Biden’ın sermaye kazancı vergilerini ikiye katlama önerisiyle geldi. Amerika’nın ekonomik olarak elit kısmında yer alan bazı kripto HODLer’ları, piyasadan nakit para çekmeleri durumunda %40’a kadar ödeme yapmak zorunda kalacak.

Hafta sonu çöküşü, bu ayki ikinci piyasa düşüşüne işaret etti.

İlk çöküş, geçtiğimiz hafta sonu meydana gelmişti. ABD Hazine Bakanı’nın kripto para birimleri yoluyla kara para akladığı düşünülen finans kurumlarını çökertmek üzere olduğu iddiası ve Çin’in Xinjiang bölgesindeki elektrik kesintisi ile Bitcoin hashrate’ini etkilemesinin bu düşüş dalgasını etkilediği düşünülüyordu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.