Bitcoin Çin’den gelen açıklamalarla sert düştü

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin Çin’den gelen açıklamalarla sert düştü

Bitcoin, yeniden Çin’den gelen haber akışıyla sert düşüş kaydetti.

Bloomberg’in haberine nazaran Çin Devlet Kurulu’na bağlı Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi Bitcoin süreçleri ve madenciliğine yönelik kısıtlama davetini yineledi.

Komite Çin’in finansal riskleri tedbire konusunda kararlı olduğunu belirtti. Açıklama Komite’nin Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin başkanlık ettiği toplantısının akabinde yapıldı.

Açıklamanın akabinde Bitcoin’de günlük düşüş yüzde 6’yı buldu. Gün içinde 42 bin doların üzerini gören Bitcoin TSİ 17:40 itibariyle 36 bin dolar düzeyine kadar geriledi.

Çin finans kuruluşlarına kripto yasağı getirmişti

Daha evvel Çin’den gelen finans kuruluşlarına kripto yasağı haberi de fiyatlar üzerinde baskı yapmış, fiyatlar 30 bin dolara kadar gerilemişti.

Çin, finans ve ödeme hizmeti veren kuruluşların kripto para süreci yapmasını yasaklamıştı.

Bahse ait olarak Çin Bankacılık Birliği, Ulusal İnternet Finans Birliği ile Ödeme ve Takas Birliği’nden ortak olarak yapılan açıklamada bankalar ve online ödeme kanallarının müşterilerine kripto paralarla ilgili bir hizmet sunamayacağı belirtilmişti.

Bildiride son devirde kripto para ünitelerinin sert biçimde yükselip düştüğü ve spekülatif süreçlerin arttığı vurgulanarak bu durumun bireylerin varlıklarının güvenliğini tehdit ettiği ve olağan ekonomik – finansal işleyişe ziyan verdiği tabir edilmişti.

Bildiride ayrıyeten kripto para süreçlerinin risklerine değinilerek sanal para ünitelerinin ‘gerçek değer’le desteklenmediği, fiyatların kolaylıkla manipüle edildiği ve süreç kontratlarının Çin maddelerince müdafaa altına alınmadığı belirtilmişti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.