Bitcoin (BTC) Neden Düştü? İşte Olası Nedenler

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin (BTC) Neden Düştü? İşte Olası Nedenler

Bitcoin dün akşamdan bu yana %5’in üzerinde paha kaybetti ve 32.000 dolar düzeyine kadar geriledi. Bitcoin ile birlikte, birtakım altcoin’ler de çift haneli değerli kayıplar yaşadı. Yorumcular düşüşün gerisinde yer alabileceğini söylediği iki olaya dikkat çekti:

Trump’ın Açıklamaları

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD Eski Lideri Donald Trump Pazartesi günü FOX Bussiness’a verdiği röportajda Bitcoin tersi duruşunu yeniledi ve Bitcoin’in “bir dolandırıcılık üzere göründüğünü” söyledi. Bitcoin’den hoşlanmadığını zira dolarla rekabet eden bir para ünitesi olduğunu söyleyen Trump, doların dünyanın para ünitesine karşılık gelmesini istediğini söyledi. 

Ayrıntılara “Donald Trump’tan Bitcoin (BTC) Eleştirisi“ başlıklı haberimizden ulaşabilirsiniz.

Açıklamanın akabinde Bitcoin’de kısa bir geri çekilme görüldü. Lakin temel düşüş, FBI’ın bir hacker kümesine fidye olarak ödediği BTC’nin bir kısımını geri aldığını açıklamasının akabinde gerçekleşti.

ABD Adalet Bakanlığı’nın Fidye Bitcoin Açıklaması

Bir CNN haberine nazaran, Colonial Pipeline’a yapılan saldırıyı düzenleyen DarkSide hack kümesine ödenen multi-milyon dolarlık Bitcoin fidyesi, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı ve Federal Soruşturma Ofisi tarafından kısmen geri alındı.

Mahkeme evraklarına nazaran federal müfettişler, hacker’lara ödenen 75 BTC’den 63.7 BTC’yi geri almayı başardı.

Misal fidye yazılımı olaylarıyla birleştiğinde Colonial Pipeline, kripto para ünitesinin fidye yazılımındaki rolünü ulusal bir güvenlik sorunu haline getirdi. The Wall Street Journal’da yakın vakitte yayınlanan bir makale, bu cins hücumlarla uğraş etmek için tüm dijital varlıkların genel olarak yasaklanması davetinde bulundu.

Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, bir basın toplantısında yetkililerin DarkSide’ın gelirlerine tam olarak nasıl el koyduğunun detaylarına girmedi:

“DOJ, geçen ayki fidye yazılımı saldırısının akabinde DarkSide ağına ödenen Colonial fidyesinin birçoklarını buldu ve geri aldı.”

Açıklama, Bitcoin ağının güvenliği hakkında kimi tasalara neden oldu ve haberin ajanslara düşmeye başlamasının akabinde Bitcoin’de bir düşüş başladı. Bitcoin %9’a yakın kayıpla 32.000 dolarlık kıymetli dayanağa kadar düştü. Bitcoin yayın saati itibariyle 32.980 dolar düzeyinden süreç görüyor. Bitcoin fiyat tahlili için “Bitcoin (BTC) Fiyat Tahlili: Düşüş Sürüyor, Kritik Düzeyler Neler?” başlıklı haberimize göz atabilirsiniz.

Bununla birlikte, bu hafta sonu gerçekleşecek G7 tepesinde, ABD’nin husus hakkındaki açıklamarıyla paralel olarak fidye yazılımı olaylarının ele alınabileceği düşünülüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.