Bitcoin (BTC) Madencilik Zorluğu %16 Düşüş Yaşadı

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin (BTC) Madencilik Zorluğu %16 Düşüş Yaşadı

Bitcoin madencilik zorluğu, ağın hash oranı Çin’in bitcoin madenciliği baskısı yorumundan evvel bile kıymetli ölçüde düştüğü için Pazar günü sabaha hakikat kayda paha bir düşüş yaşadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Zincir üstü bilgiler, ağın madencilik zorluğunun 13 Mayıs’ta kaydedilen tüm vakitlerin en yüksek düzeyine kıyasla %16’lık bir düşüş olan 685.440 blok yüksekliğinde 21.05 trilyona ayarlandığını gösteriyor.

Bitcoin’in ortalama blok üretim aralığı, son madencilik zorluk ayar tarihi olan 13 Mayıs ile Çin Devlet Konseyi’nin Çin’deki Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerinde baskı yapılması gerektiğine dair yakın tarihli bir toplantıda yinelediği 21 Mayıs ortasında 11.8 dakikaya yükselmişti.

Bu aralık, Bitcoin ağının amaçlanan blok başına 10 dakikalık üretim mühletinden %18 daha süratliydi, bu da 13 ile 21 Mayıs ortasındaki ortalama hash suratının saniyede yaklaşık 147 exhash’e (EH/s) düştüğü manasına geliyor.

Çin Devlet Konseyi’nin geçen hafta Cuma günü yaptığı açıklamanın akabinde, yedi günlük hareketli ortalama hash oranı 150 EH/s düzeyinde nispeten sabit kaldı.

Daha evvel bildirildiği üzere, Bitcoin’e bağlı bilgi süreç gücü, birkaç faktör nedeniyle 13 Mayıs’tan bu yana azaldı.

Birtakım madenciler Kuzey Çin eyaletlerinden Sichuan’daki hidroelektrik merkezine göç sürecini başlatırken, Sichuan’daki elektrik santralleri bu yıl yağmurun gecikmesi nedeniyle madencilik çiftlikleri de dahil olmak üzere güç ağır bölümlere arzı sonlandırıyor. Sonuç olarak, genel halktan, öncelik verilmesi gereken, artan bir elektrik talebi oldu.

Sichuan hükümetinin, Devlet Konseyi’nin Bitcoin madenciliği faaliyetlerini azaltma konusundaki üst seviye siyaset sinyaline reaksiyon verip vermeyeceği ilerleyen devirde aşikâr olacak.

Sichuan hükümeti, gücün çoğunlukla fosil yakıta dayalı olduğu İç Moğolistan’daki benzerlerinden farklı olarak, kolay bir yasağın mahallî hidroelektrik iktisadı üzerindeki tesirinin ne olacağını anlamak için önümüzdeki hafta bir seminere konut sahipliği yapacak.

Bununla birlikte kimi Çinli Bitcoin madencileri, gelecekteki düzenleyici belirsizliklere karşı korunmak maksadıyla ekipmanlarını Çin dışına taşımak için denizaşırı güç kapasiteleri arıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.