Bitcoin (BTC) Madencileri Çin’den Ayrılabilir

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin (BTC) Madencileri Çin’den Ayrılabilir

Son vakitlerde kripto para topluluğu içerisinde büyük bir Çin FUD’u hakim oldu. Çinli Bitcoin (BTC) madencilerinin bu durumu ciddiye alabileceği söylentiler ortasında yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Primitive Ventures’ın kurucu ortağı olan kripto uzmanı Dovey Wan, Bitcoin ağının net hash rate’inin düşüşünü daha da genişleteceğinden emin. Mayıs ortasından bu yana hash rate %30 oranında düşüş yaşadı ve şu anda 120 EH / s olarak kestirim ediliyor.

Bitcoin hash rate’inin bu derece düşüş yaşamasının en büyük sebeplerinden bir tanesi İç Moğolistan eyaletindeki kömür madeni patlaması olarak görülüyor. Bu sebeple madenciler Çin’i terk etmeye başlayabilirler.

Mrs. Wan, birçok Çinli madencinin denizaşırı ülkelere taşınmaya hazırlandığını itiraf etti. Madencilere olan baskılar 2018 yılından beri devam ediyordu. Bu sebeple madencilik tesislerinin Çin’in dışına taşınması kıymetli gündem unsurlarından birisi.

Madencilik aygıtlarının çoğunlukla Pakistan, Kazakistan ve klasik olarak Çinli girişimcilere dost olan komşu ülkelere devredileceği sav ediliyor.

Wan ayrıyeten, birtakım Çinli madencilerin Afrika’da düşük maliyetli elektrik tarafından cezbedildiğini ve orada Bitcoin madenciliği yapma fırsatlarını araştırdıklarını da kelamlarına ekledi.

Çin FUD’u Sona Erebilir

Bitcoin (BTC) araştırmacısı Vijay Boyapati, bu durumun Bitcoin’in lehine olacağına inanıyor. Çin hükümeti madencilik faaliyetlerini kısıtlarsa, Bitcoin girişimcileri daha az otoriter ülkelerde madenciliğe devam etmek için fırsatlar aramak zorunda kalacak. Sonuç olarak, madencilerin çoğunluğu Çin’den ayrıldıktan sonra, klâsik Çin FUD’u nihayet ortadan kalkacak.

Birebir vakitte, önde gelen cypherpunk ve Blockstream Bitcoin (BTC) geliştirme stüdyosu CEO’su Adam Back, Çin’in Bitcoin’i (BTC) asla “gerçekten” yasaklamadığını söylüyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde yaşanan Çin FUD‘u sebebiyle, kripto paralarda büyük bir düşüş baş göstermişti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.