Bitcoin (BTC) ETF’leri, ABD’nin Talebini Karşılayabilir mi?

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin (BTC) ETF’leri, ABD’nin Talebini Karşılayabilir mi?

Bitcoin (BTC) ETF’leri Kanada’da epeyce âlâ bir performans göstermiş durumda. Lakin Kanada pazarı, ABD pazarının onda biri büyüklüğünde yer alıyor. Bu nedenle Bitcoin ETF’lerinin ABD’nin talebini karşılayıp karşılayamayacağı konusu bilinmeyen durumda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Dijital varlıkların ABD ana akımına tesir edebilmesi için, bölümün yatırımcılar ismine daha “sürtünmesiz” bir yol olması gerekiyor.

Coinbase ve Grayscale Bitcoin Trust üzere emsal örnekler olsa da bunların da ana akıma tam manasıyla tesir ettiğini söyleyemeyiz.

Consensus sanal etkinliğinde kelam alan konuşmacılar, ETF’lerin iki dünya ortasında bir köprü vazifesi gördüğünü düşünseler de yolda hala düzenleyici ve ölçeklenebilirlik mahzurları olduğunu kaydediyorlar.

Kanada Başarılı Oldu

Panele katılan kullanıcılara nazaran bu engelleyiciler yanlış yönlendirilmiş durumda. Aslında Toronto’da piyasaya sürülen Bitcoin ETF’leri başarılı olarak kabul edilebilir.

Yatırımcıların eserlere olan ilgisi, Purpose Investments BTCC’nin AUM’unu 1 milyar doların üzerine çıkarmış durumda. Birinci listelemeleri takip eden birinci haftalarda Kanada’nın ETF dalı şimdiye kadarki en yüksek aylık sermaye girişini gördü. Bu ETF’ler Kanada’nın talebini karşılayabilirken, dünyanın en büyük ve en olgun pazarından gelen talebi karşılamak için ölçeklendirme sorunu devam ediyor.

Aslında, Purpose Investment’ın kurucusu ve CEO’su olan bir panelist olan Som Seif, Bitcoin EFT’leri ve altın ETF’leri ortasında paralellikler kurulabileceğini söyledi.

“Herhangi bir varlık kategorisinde her vakit bir arz ve talep fonksiyonu sorunu vardır ve bir varlık talebi karşılayabildiğinde ETF’ler nitekim düzgün çalışır.”

Bitcoin için perakende talebi var ve beşerler “bu şeye istedikleri üzere sahip olmanın bir yolunu bulacaklar.” Grayscale, tüm kusurlarına karşın, değerli bir muvaffakiyet elde etti.

Volatilite Sorunu

SEC, altyapı meselelerinin yanında bir ayrıyeten fiyat oynaklığından dolayı de telaş duyuyor. Teoride, bir varlığın fiyatındaki süratli düşüşlerin yanı sıra kıymetli süratli geri kazanımlar, birkaç devreyi kırma ve kimi sigortaları atma potansiyeline sahiptir. Lakin geriye dönüp baktığımızda, en son yaşanan çöküşe ve müteakip fiyat toparlanmasına bakıldığında, durum tam olarak net değil.

ETF Trends araştırma yöneticisi Dave Nadig, geçen haftaki çöküşten bu yana ortada büyük bir yıkım kalmadığını ve bunun da düzenleyiciler için rahatlatıcı olduğunu tabir etti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.