Bitcoin (BTC) Boğa Piyasası Yeni mi Başlıyor? Uzmanlar Tartışıyor

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin (BTC) Boğa Piyasası Yeni mi Başlıyor? Uzmanlar Tartışıyor

Bitcoin geçen hafta tarihi bir fiyat düşüşü yaşadı. Birtakım uzmanlar, bunların beklendiğini ve hatta uzun vadede sağlıklı olduğunu söylüyor. Başkaları ise o kadar emin değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin’in en son fiyat düşüşü (veya teknik ve tahminen de daha optimist iseniz “düzeltme”) birçok yatırımcıyı, bilhassa de alana yeni girenleri endişelendirdi. Bitcoin, kripto para piyasası tarihindeki en berbat dolar cinsinden gerilemeyi yaşadığında, birçok nedenden dolayı boğa koşusunun sona erebileceğine dair işaretler gösterdiği halinde yorumlandı.

Lakin birçok analist, hala boğa piyasasında olduğumuza ve Bitcoin’in bu düşüşünün gecikmiş olduğuna inanıyor.

Toronto merkezli kripto para borsası alım satım fonu (ETF) 3iQ’nun CEO’su Fred Pye, şimdi ayı piyasasında olmadığımızı ve Bitcoin’in geçen yılki büyük çıkarlarının “sürdürülemez olduğunu” söyledi:

“Geri çekilmenin Çin ile ve onların nasıl baskı altına almak istedikleriyle çok ilgisi var. Piyasa çaresizce bir düzeltme yapmak için bir neden arıyordu – bu müddet içinde 10.000 dolardan 60.000 dolara giden rastgele bir şey katiyen mantıklı değil, yalnızca hedge fonlarımızın getiri oranlarına bir bakın, bu sürdürülebilir değil.”

Bitcoin’in yaşadığı cinsten düzeltmeleri teknoloji pay senetlerinin de yaşadığını ve bunun çok olağan olduğunu kelamlarına ekledi.

Quantum Economics’in içerik lider yardımcısı Charles Bouvaird da Pye’ın görüşlerine katıldı ve “kripto kışında (ayı piyasası) değiliz” ve “bunun üzere geri çekilmeler beklenebilir” dedi.

Bitcoin’in geri çekilmesi, geçen hafta milyarder yatırımcı Elon Musk’ın araba şirketi Tesla’nın (Şubat ayında para ünitesine 1,5 milyar dolar yatırım yapan) artık çevresel tasaları münasebet göstererek ödeme için Bitcoin’i kabul etmeyeceğini duyurmasıyla başladı.

Bu, blokzinciri bilgi firması Glassnode’a nazaran “piyasalarda karışıklığa” yol açtı ve insanların varlıklarını satmasına neden oldu. Çin’in merkez bankası ve bir avuç Çinli ödeme şirketi daha sonra kripto para süreçlerini sınırlayan kuralları tekrar düzenleyerek daha fazla piyasa kaosuna yol açtı. Ülke birebir vakitte Bitcoin madencilerine de baskı uyguluyor. Çin’in finans komitesi geçen hafta, “finansal riskleri kararlı bir biçimde önlemek ve denetim etmek” emeliyle Bitcoin madencilerini izleyeceğini söyledi.

Bitcoin ve daha geniş olan altcoin piyasası tahminen de yeni ve huzursuz yatırımcılar kripto paralarından kurtuldukça kıymet kaybetmeye devam etti.

Bitcoin bilhassa biraz tuhaf bir seyirde olsa da: geçen ay tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan yaklaşık 64.000 dolarla bir evvelki yıl 6.875 olan pahasına kıyasla %826 artış gösterdi. Pye’nin kelamlarıyla: “sürdürülebilir değil”

Klâsik finans dünyasındakiler, son zamanlardaki dalgalanmayı, boğa yahut ayı piyasalarından bağımsız olarak, sonsuza dek uzak durmak gerektiğinin bir işareti olarak ele aldı.

9 milyar dolarlık varlık yöneticisi New York City merkezli Treasury Partners’ın genel müdürü Jerry Klein, “Bitcoin’deki son dalgalanma, şirketlerin sağlam kurumsal nakit yatırımları olarak kripto para ünitelerine güvenemeyeceğini gösteriyor” dedi.

Ayrıyeten ekledi: ”Bir şirket Bitcoin’e nakit yatırdığında, Bitcoin’deki fiyat düşüşleri pay başına kar üzerinde değerli bir tesire sahip olabilirken, fiyat artışları hiçbir yarar sağlamaz.”

Kimilerine nazaran, Bitcoin’in evvelki döngülerine bakıldığında, büyük olmasına karşın, bunun üzere bir piyasa gerilemesi görünüşte olağandır. Blokzinciri tahlil şirketi Glassnode, bir raporda şu anda gördüğümüz şeyin 2017 boğası sırasında beş büyük geri çekilme ile dengeli olduğunu söyledi. Lakin birtakım uzmanlar hala emin değil.

Eski bankacı ve analist Alex Kruger da bunun hakkında yorum yapmak için şimdi çok erken olduğunu söyledi. Kruger şunları söyledi:

“Ancak geriye dönüp bakıldığında netleşecek. Bu, gecikmiş kolay bir düzeltme değildi. Boyut ve sürat olarak bir Siyah Kuğu (Siyah Kuğu “Black Swan” varsayım edilmesi güç, beklenmedik olaylar için kullanılır) idi. Korona çöküşü bir yana, 2013 yılından bu yana yapılan en büyük düzeltmeydi.”

Piyasa kıymeti açısından piyasanın en büyük ikinci varlığı olan Ethereum da emsal biçimde düşüşten derinden etkilendi. Kripto para ünitesi 2021’de büyük bir çıkış yakaladı ve yıllık yararlar açısından Bitcoin’den bile daha güzel performans gösterdi. Lakin, yaklaşan Ethereum 2.0 güncellemesini çevreleyen yükseliş hissine ve analistlerin onu daha da cazibeli bir yatırım haline getirebileceğini argüman ettiği protokol değişikliklerine karşın ETH, Kara Çarşamba olarak isimlendirilen son düşüşte kıymetinin yaklaşık %58’ini kaybetti.

Bununla birlikte Kruger, öbür varlıkların nasıl performans gösterdiğine bakılmaksızın şahsî olarak Ethereum’un epey yükseleceğine inandığını söylüyor. “Ancak, ETH için Bitcoin‘i takip etmeden sürdürülebilir bir halde yükselmek çok zor” dedi. Gerçekten Bitcoin hala kripto para trenini çalıştıran motor olarak hareket ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.