Bitcoin (BTC) Arzının %1.3’ü Artık Ethereum’da Tokenize Durumda

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin (BTC) Arzının %1.3’ü Artık Ethereum’da Tokenize Durumda

Bitcoin’in (BTC) dolanımdaki arzı, Ethereum’da (ETH) tokenize edilmeye devam ediyor. En tanınan sürüm ise tokenize Bitcoin’in %80’ini oluşturan Wrapped Bitcoin.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin’in sirkülasyondaki arzının değerli bir yüzdesi artık Ethereum blok zincirinde kullanılmak üzere kilitlendi. The Block’s Veri Dashboard’a nazaran, 240.000 Bitcoin artık Ethereum blok zincirinde. Bu, mevcut sirkülasyondaki arzının %1.3’ünü (ve Bitcoin’in en son toplam arzının %1.1’ini) temsil ediyor.

Bitcoin (BTC) Arzının %1.3’ü Artık Ethereum’da Tokenize Durumda

Tokenize edilmiş Bitcoin ölçüsü, yılın başından bu yana 100.000 BTC arttı ve süratli bir biçimde büyüyor. Tokenize etme süreci, bir ölçü Bitcoin’i kilitleyerek ve Ethereum’da muadil sayıda token yayınlayarak çalışır. Bitcoin dayanaklı token’lar, Bitcoin fiyatına sabitlenir fakat DeFi platformlarında ve öteki protokollerde de kullanılabilir. Süreci bilakis çevirmek için token’lar yok edilir ve Bitcoin hür bırakılır.

Token’ların birçok, Wrapped (sarılmış) Bitcoin’e (WBTC) dönüştürüldü. WBTC, Ethereum’da tokenize edilmiş BTC’lerin %80’ini oluşturur ve bu token’lar tek başına Bitcoin’in sirkülasyondaki arzının %1’ini temsil eder.

Bitcoin’in öteki tokenize sürümleri ortasında HBTC, renBTC, imBTC, sBTC ve tBTC bulunur. HBTC, kripto borsası Huobi’nin tokenize edilmiş Bitcoin versiyonudur. Başka dördü, kullanıcıların tokenize edilmiş Bitcoin sürümlerine aktarmalarını ve tekrar geri almalarını sağlayan protokoller aracılığıyla çalıştırılır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.