Bitcoin Balinalarında Erime! Bu Neyin Habercisi?

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin Balinalarında Erime! Bu Neyin Habercisi?

1.000 Bitcoin ve fazlasını tutan cüzdan sayısı 2020’deki ile aynı seviyelerde bulunuyor. Şimdi bu fenomenin arkasında birkaç neden bulunuyor. Görünüşe göre Bitcoin balinaları, temsil ettikleri dolar değerine olduğu kadar token’lerine sadık değiller. Zaman geçtikçe ve BTC boğa koşusuna devam edemedikçe, cüzdanlarında büyük miktarlarda Bitcoin bulunan daha az insan söz konusu. Blockchain analitik firması Glassnode’un verilerine göre, Bitcoin balinalarının sayısı 2021’in başından bu yana keskin bir düşüşe geçti ve 7 Şubat’ta 2.237’den bu hafta başında 1.943’e geriledi.

Bitcoin Balinalarında Erime! Bu Neyin Habercisi?

Bitcoin balinaları neden koin’lerini boşaltıyor?

Böyle bir düşüşün birkaç nedeni olabilir, ancak asıl nedenleri arasında farklılıklar söz konusu.  Bitcoin fiyatlarındaki düşüş, ya da en azından daha yavaş fiyat eğilimi, birikimi caydırıyor. Zaman içinde değer kaybeden hodl token’leri için – özellikle de Bitcoin kadar volatil bir kripto para birimi örneğinde olduğu gibi – çekici olmuyor. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nde artan faiz oranları ile ilgili beklentiler, Bitcoin gibi alternatif varlıklara yatırım yapmayı daha az çekici hale getiriyor. Bankada para tutmak daha az riskle daha yüksek getiri sağladığından, BTC’leri ile sadece uğraşmaktan başka pek bir şey yapmayan birçok balina ve yatırımcı, değişken varlıklarda pozisyonlarından çıkıp sabit gelirli varlıklara geçme eğiliminde oluyor. son olarak, daha yüksek büyüme bildiren alternatif kripto para birimlerinin çekiciliği, kitlesel fon göçüne neden oluyor. Bitcoin’in dominansı şu anda %50’nin altında bulunuyor. Mevcut %42 seviyesi, ünlü “kripto kışı” sırasında 2018’den beri görülmeyen seviyeleri işaretliyor.

Bitcoin Balinalarında Erime! Bu Neyin Habercisi?

Meme coin’lerin gücü

Ethereum ve BNB gibi köklü bir geçmişe sahip varlıklar, birçok yatırımcının dikkatini çekerek net ve sürekli yükselişler bildiriyor. Bununla birlikte, DeFi projeleri, NFT’ler ve meme coin’leri şu anda 2017 çılgınlığına benzeyen ROI’lerle en son trend haline geldi. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere CryptoQuant’ın CEO’su, birçok yatırımcının bazı Dogecoin klonlarının fiyatına yatırım yapmak için BTC’lerini satabileceğine inanıyor. Elbette bu Bitcoin için kötü bir haber. Popülaritede bir düşüş ve muazzam satışlardaki artış, fiyatlar üzerinde daha da aşağı yönlü bir baskı oluşturabilir. Singapur merkezli Delta Exchange’in kurucu ortağı ve CEO’su Pankaj Balani, bu tezi “Balinaların mülklerini boşaltma eğilimini açıkça gösterdiği için veriler düşüş eğilimi gösteriyor” şeklinde ifade ediyor. Ancak, bu mutlaka yakın ve olacak bir senaryo değildir. Bitcoin, boğa kanalı içindeki temel desteklere hala saygı duyuyor ve Taproot ve Schnorr’un uygulanmasıyla ilgili beklentiler birden fazla maksimalist tarafından daha da heyecanlı bir şekilde piyasaya duyuruluyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.