Bitcoin almadan Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır?

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin almadan Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır?

ABD’deki sermaye piyasaları düzenleyicisi SEC’in bu sene Bitcoin yatırım fonlarını onaylaması beklenirken kripto paralar ile temaslı birçok şirket de halka arz oldu. Kimi şirketler ise çok fazla Bitcoin aldığı için payları Bitcoin’deki fiyat hareketlerinden etkileniyor.

Kripto paralar için finans ekosistemi giderek genişlemesine karşın birtakım klâsik yatırım hesaplarında hala Bitcoin alımı seçeneği bulunmuyor. Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen ama bunu direkt yapmayı tercih etmeyen yatırımcılar ise temaslı şirketler yoluyla Bitcoin’e yatırım yapabilir.

Pay senedi alın lakin Bitcoin olsun

Coibase’in Nisan ayında Nasdaq Borsasında halka arz edilmesi dolaylı yatırım stratejilerinin test edilmesi için güzel bir örnek teşkil ediyor. Zira Coinbase’in gelirlerinin büyük bir kısmı süreçlerden elde ettiği komite ve saklama fiyatlarından oluşuyor. Kripto para borsasının pay fiyatı ise Bitcoin’in fiyatıyla kuvvetli bir alaka içerisinde.

Şirket SEC’e yaptığı şu açıklamada ise kripto varlık fiyatlarına ne derece bağlı olduğunu açıkça söylüyor:

Net gelirimiz kıymetli ölçüde kripto varlıkların fiyatlarına ve platformda gerçekleştirilen süreçlere dayalı

Birtakım yatırımcılar Tesla üzere Bitcoin’i bilançolarına dahil eden şirketlere odaklanarak dolaylı bir Bitcoin yatırımı yapmayı planlıyor. Tesla’nın dışında bu şirketler ortasında MicroStrategy ve Galaxy Digital Holding de bulunuyor.

Switchback Financial’dan Michael Kelly ise bu biçim dolaylı bir Bitcoin yatırımının çift taraflı bir risk taşıdığını vurgulayarak, “Risk-getiri profili büsbütün tıpkı değil zira şirketin kendisinde de konum alıyorsunuz ve buradan doğabilecek riskleri de taşıyorsunuz” dedi.

Bitcoin almadan Bitcoin'e nasıl yatırım yapılır?

Kendisine değil lakin teknolojisine

Bitcoin’e direkt yatırım yapmak istemeyenlerin ikinci durağıysa blokzincirleri oluşturan kripto madencilik şirketleri.

Bölümdeki en büyük kripto madencilik şirketi olan Marathon Digital ve Riot Blockchain, direkt kripto para yatırımından çok madencilik teknolojisine yatırım yapmayı tercih edenlerin ilgi odağı.

Las Vegas merkezli Marathon internet sitesinde yatırım imkanlarıyla ilgili şöyle diyor:

Kripto varlık bulundurmanın beraberinde getirdiği karmaşıklığa gerek kalmadan portföyünüzde Bitcoin bulundurmanıza yardımcı olur

Colorado merkezli Riot ise kripto temaslı şirketlerin satın alınması konusunda uzmanlaşmış. Şirket Nisan ayında Kuzey Amerika’nın en büyük Bitcoin madencilik tesisi Whinstone’u 651 milyon dolar nakit ve pay karşılığında alacağını açıklamıştı.

Bitcoin almadan Bitcoin'e nasıl yatırım yapılır?

Yatırım fonları kurulana kadar iştirakle devam

Grayscale Investment da kurulduğundan beri kripto para piyasalarına dolaylı yoldan yatırım yapmak isteyenler için bir öteki uğrak noktası. Grayscale yatırımcılarına dijital bir cüzdan sahibi olmadan kripto paralarda süreç yapma imkanı sunuyor, bunun karşılığında ise yüzde 2’lik bir kurul fiyatı alıyor.

Bir iştirak fonu üzerinden süreçlerini gerçekleştiren Grayscale, ABD’deki düzenleyici kuruluşlar kripto paralar için borsa yatırım fonlarına müsaade verir vermez iştiraki bir yatırım fonuna dönüştürmeyi planlıyor.

Yatırımcılar ise kripto para yatırım fonlarının bu piyasalarda süreçleri kolaylaştıracağını, saklama ve portföy entegrasyonundaki karmaşıklığı gidereceğini düşünüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.