Bitcoin 400’den Fazla Kez Ölü İlan Edildi! Peki Sonuç?

Kriptocat Haber Editörü
Bitcoin 400’den Fazla Kez Ölü İlan Edildi! Peki Sonuç?

Çarşamba günkü piyasa çöküşü, ana akım medyadan yeni bir ölüm ilanını tetikledi. Bitcoin’in fiyatı 30.000 Dolar “Elon Musk Pump’ı” seviyelerine keskin bir düşüş yaptığında, ana akım medya Bitcoin’in öldüğünü duyurarak piyasa çapındaki çöküşü kapsayan şaşırtıcı olmayan bir yaklaşım benimsedi. Bitcoin Ölüm ilanları arşivine göre, Bitcoin’in (BTC) sonu 12 yılda 400’den fazla kez açıklandı. 2010’daki başlangıcından bu yana Bitcoin için 414 ölüm ilanı bulunuyor.

Bitcoin için ölüm ilanları

Ölüm ilanları, Bitcoin’i tarihteki en büyük saadet zinciri olarak adlandırmaktan, BTC’yi Monopoly parasıyla karşılaştırmaya kadar uzanıyor. Kripto para biriminin ilk yılı, Bitcoin’in fiyatı 0,23 dolar olduğunda, Bitcoin’in bir para birimi olamayacağını açıklayan yaklaşımlarla dolu. Sunumların dörtte birinden fazlası, 2017 Bitcoin boğa koşusu ve sonrasında yaşanan büyük çöküşle ilgili.  Bitcoin ile ilgili olumsuz hikayeler öncelikle fiyat düşüşleri dönemlerinde ortaya çıkarken, Bitcoin ölüm ilanları verileri, piyasa büyümeye devam ederken en büyük kripto para birimini gömen bir makaleye sahip olmanın olağandışı olmadığını gösteriyor.

BTC gündemi

Bitcoin her zaman ana akım medyanın eleştirmesi için iyi bir konu olmuştur. Fiyatların aşırı hareketliliği, yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun hala çözülmemiş gizemi ve yasadışı işlemlerde kullanılmasını sağlayan merkezi olmayan yapısı, Bitcoin’i sansasyonel manşetler için kolay bir hedef haline getiriyor.  Bu haftaki fiyat düşüşü, benzer şekilde, bir dizi ana akım medya kuruluşunun kıyamet gibi manşetlerini tetikledi. Kripto para piyasasında 350 milyar doların üzerinde kayıp yaşandı ve altcoinler gün boyunca %15-30’luk bir fiyat düşüşü yaşadı. Coinbase, Binance ve Gemini gibi bazı büyük kripto ticaret platformları, olağandışı piyasa aktivitesi nedeniyle kesinti süreleri yaşadı. Kazaya rağmen, bazı uzmanlar piyasanın geri döneceğine inanıyor. Bu uzmanlar arasında Charlie Burton ve Michaël van de Poppe bulunuyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.