Bilmelisiniz: Ya Elon Musk “Çaylak” Kripto Hataları Yapıyorsa?

Kriptocat Haber Editörü
Bilmelisiniz: Ya Elon Musk “Çaylak” Kripto Hataları Yapıyorsa?

Elon Musk 4 boyutlu satranç mı oynuyor yoksa sadece çaylak hataları mı yapıyor? Attığı tweetlerin içerdiği talihsiz ve yanlış mesajı yargılamak kolay. Ama ya Elon daha iyisini bilmiyorsa? Ya milyarderin bir ana planı yoksa? Kesinlikle bir olasılık olarak karşımızda duruyor. En azından TV kişiliği ve Bitcoin savunucusu Max Keiser Elon için hata yapabileceğini ifade ediyor. Elon Musk, uzun süredir kripto para birimi alanında olmasına rağmen, yalnızca birkaç aydır kripto para birimleri ile ilgileniyor. Elon’un geçmişini blockchain teknolojisiyle ilgili projelerle inceleyelim ve ana planını veya eksikliğini anlamaya çalışalım.

Elon Musk Satoshi Nakamoto olabilir mi?

Üç yıl önce milyarder dünyaya bu konuyla ilgili yanıt vermek zorunda kaldı ve bunun doğru olmadığını vurguladı. Bu görüşü Gupta dile getirmişti. Gupta, Satoshi, Musk, Nick Szabo ve Hal Finney’in bir işbirliğinin söz konusu olabileceğini ifade ederek “Elon’un araştırma makalelerini okuması, onlardan ilham alması ve ürünü tek başına yapması daha muhtemel görünüyor” ifadesini kullanmıştı. O zamanlar Musk’ın kripto para birimleriyle hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, kripto topluluğu onu çeşitli taktikler kullanarak alanın içine çekmeye çalışmıştı.

Bilmelisiniz: Ya Elon Musk “Çaylak” Kripto Hataları Yapıyorsa?

Dogecoin CEO’su

İki yıl önce Dogecoin topluluğu onu CEO olarak taçlandırdı. Tahmin edebileceğiniz gibi, kripto para ilk Elon kaynaklı pump hareketini kaydetmiş ve Dogecoin neredeyse yüzde 35’lik günlük kazançlar elde etti. Elon Musk, traderların DOGE’nin ötesinde daha geniş endüstrinin potansiyel desteğini tahmin etmesiyle, Twitter’daki kripto para topluluğunun dikkatini hızla çekti. Musk hemen Doge CEO pozisyonundan istifa etse de, milyarder ile şaka-kripto para birimi arasındaki ilişki, herkesin sandığından daha güçlü olacaktı.

Elon Musk’ın kripto üzerine ilk görüşleri

Bir yıl önce, milyarder nihayet kendi “Tesla Podcast’inde” kripto para birimleri hakkında topluluğa açık bir şekilde konuştu. Musk burada kripto kavramını sevdiğini belirterek yasadışı işlemleri yapmadaki rolüyle ilgili endişelerinin olduğunu belirtti. Suçluların Bitcoin kullandığı söylemi artık çok acemice. Her çaylağın karşılaştığı ilk soru. Elon’un, yapılan her işlemin sonsuza dek blok zincirine kazınmış kalacağını şimdiden anlamış olduğunu umuyoruz. Bu gerçek, DarkSide efsanesinin kanıtladığı gibi suçlular için ideal değil.

Bilmelisiniz: Ya Elon Musk “Çaylak” Kripto Hataları Yapıyorsa?

Tesla, Bilançosuna Bitcoin ekledi

Bitcoin, sadece dört ay önce Elon’dan destek alarak pump hareketi yaptı. Şirketi BTC alma sürecindeydi ve Elon Musk’ın Twitter biyografisine “#Bitcoin” eklemesi ve potansiyel satın alma faaliyetleri şüphesiz bu rallide büyük bir rol oynadı. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere Kripto para birimi 32 bin dolardan 38 bin dolara çıktı ve sonra bir süreliğine yükseldi. Birkaç ay sonra Elon, Bitcoin ve yenilenebilir enerji ile ilgili bir tweet ile karşımıza çıkarak Tesla’nın çevresel kaygılar için daha fazla Bitcoin ödemesi kabul etmediğini duyurdu. Sonrasında ise Bitcoin’de fiyat düşüşü meydana geldi.

Belki Elon Musk ödevini yapmadı?

Tesla’nın denklemin çevresel kısmını araştırmadan Bitcoin’e bir milyar dolardan fazla yatırım yaptığına inanmak zor. Ama sonra yine, pozisyonunu savunurken Elon, node’lar ve madenciler arasındaki farkı bilmediğini açıkladı. Çoğu madencinin Çin’de olması ideal olmasa da, node’lar Bitcoin ağını kontrol ediyor. Bunlar tüm dünyaya yayılmış durumda. Elon Musk burada da durmadı. Musk, kendine özgü mizah anlayışıyla, dünyanın rezerv para birimi olma potansiyeline sahip bu yeni sınıfın şaka olarak başlayan bir projeye öncülük etmesini ironik buluyor. İlginç bir şekilde Musk’ın vurguları şu şekildeydi:

Hangisi olacak? Belki çoklu olur, bu noktada spekülasyon olarak düşünülmelidir. Asıl nokta, Dogecoin’in aslında kripto para birimleriyle dalga geçmek için bir şaka olarak icat edilmiş olmasıdır. Kader ironiyi sever, en ironik sonuç ne olur? Şaka olarak icat edilen para birimi, aslında gerçek para birimi haline geliyor. Ay’a doğru gidiyoruz!

Peki, Elon kripto hataları mı yapıyor?

Büyük bir egonun eşlik ettiği harika bir zihin Bitcoin ile karşılaştığında, hemen onu düzeltmeye yönelir. Elon ilk değil ve son da olmayacak. Dışarıdaki her büyük Bitcoin düşünürünün bir Altcoin aşaması vardı. Hepsi, Bitcoin’i modası geçmiş yapan yeni bir fikrin ortaya çıktığını düşündü.  Sonunda hepsi Bitcoin’in bir teknolojiden çok bir mucize olduğunun farkına varırlar. Ekonomik teşviklerin tam olarak ait oldukları yerde olduğu ve dünyayı herkes için iyileştirme potansiyeline sahip bir makine olduğu gerçeği karşısında bu durumu kabullenirler. Belki Max Keiser Musk’ın henüz çaylak olduğu görüşünde haklıdır. Ama Musk’ın bu noktada olmadığını da belirtmek gerekiyor. Eğer durum gerçekten böyleyse, muhtemelen tüm bunları çözmek için onun dehasına güvenebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.