“Baskı Artıyor!” Altın Son Gelişmelere Nasıl Tepki Verdi?

Kriptocat Haber Editörü
“Baskı Artıyor!” Altın Son Gelişmelere Nasıl Tepki Verdi?

Altın piyasası negatif bölgede sabit kalıyor. Piyasa, FED Üyesi Lael Brainard’ın güvercin yorumlarına herhangi bir ilgi göstermiyor. Altın fiyatları baskı altında kalmaya devam ediyor.

FED Üyesi: Ekonomik iyileşme düzensiz ve tahmin edilmesi zor olacak!

Society for Advancing Business Editing and Writing’in ev sahipliği yaptığı bir web seminerinde konuşan FED Üyesi Lael Brainard, ekonomik iyileşmenin düzensiz ve tahmin edilmesi zor olacağı için merkez bankasının sabırlı olmasını beklediğini söyledi. Lael Brainard, ekonomik görünüm canlanmaya devam ederken, Federal Rezerv’in hedeflerine ulaşmaktan çok uzak olduğunu da sözlerine ekledi. Lael Brainard konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

En son istihdam raporu, yeniden açılma ve toparlanma yolunun -kapatma gibi- muhtemelen düzensiz ve tahmin edilmesinin zor olduğunu hatırlatıyor. Bu nedenle para politikasını görünümden çok sonuçlara dayandırmak bize iyi hizmet edecek.

Geçen hafta, hükümet verileri ABD ekonomisinin Nisan ayında 266.000 iş oluşturduğunu gösterdi. Ancak ekonomistler yaklaşık 1 milyon iş kazancı görmeyi bekliyorlardı. Raporlara göre bu, kayıtlardaki beklentilere kıyasla en büyük ıskalamalardan biri.

“Baskı Artıyor!” Altın Son Gelişmelere Nasıl Tepki Verdi?

Altın piyasası FED üyesinin açıklamalarına çok tepki vermedi

Altın piyasası FED üyesinin açıklamalarına çok tepki vermedi. Haziran ayı altın vadeli işlemleri en son gün %0,12 düşüşle ONS başına 1.835,40 dolardan işlem gördü. Enflasyona bakan Lael Brainard, yükselen fiyat baskısı tehdidini küçümsedi. Bu yıl daha yüksek enflasyonun geçici olabileceğini ve beklentilerin %2’de iyi bir şekilde sabitlendiğini söyledi. Lael Brainard konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Vadeli nominal Hazine eğrisi ile vadeli Hazine Enflasyon Korumalı Menkul Kıymetler eğrisi arasındaki farkın doğru bir şekilde okunması, enflasyon telafisinin önümüzdeki iki yıl için daha yüksek olması ve daha sonra düşmesi ve gelecekte 5 ve 10 yıl boyunca sabit kalması beklendiğini gösteriyor.

Lael Brainard, enflasyonu yakından takip ederken, beklentilerin sabit kalmaması durumunda yükselen fiyat baskılarıyla başa çıkabilecek araçlara sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Lael Brainard konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Bu risk ortaya çıkarsa, enflasyonu nazikçe hedefimize yönlendirecek araçlara ve deneyime sahibiz. Hiç kimse bizim taahhüdümüzden şüphe etmemeli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.