Basel’de Bitcoin için ‘en yüksek risk kategorisi’ teklifi

Kriptocat Haber Editörü
Basel’de Bitcoin için ‘en yüksek risk kategorisi’ teklifi

Basel Bankacılık Kontrol ve Nezaret Komitesi, bankaların portföylerinde Bitcoin ve öbür kripto para ünitelerini bulundurmaları durumunda en şiddetli sermaye yükümlülüğü kurallarına tabi olmalarına yönelik bir teklif hazırladı.

Komitenin bugün yaptığı açıklamada, bankacılık bölümünün kripto paralar nedeniyle kara para aklama, prestij kaybı ve sert dalgalanmalar üzere temerrütlere yol açabilecek risklerle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Fed ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin de dahil olduğu komite, “Kripto varlıklar ile bağlı hizmetlerdeki büyüme, finansal istikrar tasalarını ve bankaların karşı karşıya olduğu riskleri artırma potansiyeli taşıyor. Sermaye, mevduat sahipleri ile bankanın öbür kıdemli müşterilerinin ziyana uğratmayacak halde, kripto varlık kayıplarının tamamını karşılamaya yetecek seviyede olacak” değerlendirmesini yaptı.

Komite, Bitcoin yahut başka kripto paraları bulunduran bankalara yüzde 1,250 risk tartısı uygulanmasını teklif etti. Uygulamada, bu, yüzde 8 taban sermaye yeterliliği zaruriliği altında, bankanın tuttuğu Bitcoin fiyatını temsil eden her bir dolarına karşılık bir dolar ayırması gerekebileceği manasına geliyor.

Kelam konusu teklif yürürlüğe girmeden evvel kamuoyunun değerlendirmesine açık olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.