Basel Komitesi’nden Bitcoin (BTC) Açıklaması

Kriptocat Haber Editörü
Basel Komitesi’nden Bitcoin (BTC) Açıklaması

Dünyanın en nüfuzlu bankacılık düzenleyici kurumu, Bitcoin tutan bankaların kayıpları tam olarak karşılayabilmesi için ek sermaye ayırmasını önerdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Milletlerarası Ödemeler Bankası Basel Komitesi, kripto varlıkları iki kümeye ayırmayı önerdi: mevcut çerçeveler altında değerlendirilmeye uygun olanlar ve olmayanlar.

Birinci kategori, “bazı değişiklikler ve ek rehberlikle” mevcut kurallar kapsamında sürece uygun olacak tokenize edilmiş varlıkları ve stablecoin’leri içerecek. Bununla birlikte Perşembe günü yapılan bir duyuru, Bitcoin ve gibisi kripto para ünitelerinin “ek ve daha yüksek riskler oluşturduğundan” ikinci kategoriye gireceğini söyledi. Teklife nazaran bu kategori “yeni bir muhafazakar, ihtiyatlı muameleye tabi tutulacak.”

Komite Bitcoin, Ethereum ve öteki kripto para üniteleri için %1.250’lik bir risk yükü önerdi. Bu, bankaların riskin nominal bedeline muadil sermaye tutmasını gerektirecek:

“100 dolarlık bir risk, 1.250 dolarlık risk yüklü varlıklara yol açacaktır. Bu, asgarî %8’lik sermaye ihtiyacı ile çarpıldığında, en az 100 dolarlık bir sermaye ihtiyacı ile sonuçlanır.”

Bitcoin (BTC) 38.000 Doları Gördü

Haber, kripto para piyasasında Bitcoin ve kripto para ünitelerinin ciddiye alındığı biçiminde yorumlandı ve Bitcoin sert bir yükselişle 38.800 dolara kadar yükseldi. Bitcoin yayın saati itibariyle 37.700 dolar düzeyinden süreç görüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.