Balina, 9 Yıldır Uyuyan Bitcoin’leri Harekete Geçirdi!

Kriptocat Haber Editörü
Balina, 9 Yıldır Uyuyan Bitcoin’leri Harekete Geçirdi!

Kripto para hareketlerini takip eden Whale Alert’e göre yaklaşık dokuz yıldır Bitcoin (BTC)’lerini taşımayan bir kripto balinası, başka bir cüzdana 34 milyon dolarlık BTC gönderdi. Verilere göre bu adresin ilk BTC satın aldığı tarih, 16 Ağustos 2012. Satın aldığı miktar ise 900 BTC.

Bitcoin balinası 34 milyon dolarlık BTC’yi transfer etti

Bitcoin, 16 Ağustos 2012’de 13.50 dolardan işlem görüyordu. Yani satın alınan 900 Bitcoin, 12.150 dolar değerindeydi. Bitcoin’i alan cüzdanın herhangi bir kripto kurumu, borsası veya yatırımcısıyla bilinen hiçbir bağı yok. Eski BTC sahibi, 9 yıldır hareket etmeyen BTC’leri başka bir cüzdana transfer ettiğinde, BTC’lerin fiyatı 33.794 dolardı.

Balina, 9 Yıldır Uyuyan Bitcoin’leri Harekete Geçirdi!16 Ağustos 2012’de BTC, 13.50 dolardı. Kaynak: BitInfoCharts

Bitcoin balinaları, geçtiğimiz günlerde genel olarak hareketlenmiş durumdalar. Kriptokoin.com olarak geçtiğimiz günlerde de bildirdiğimiz üzere bir balina yaklaşıl dört bin BTC’yi Bitfinex’e taşımıştı.

Hareketsiz cüzdana birçok kez kripto para gönderildi

Uzun süredir uykuda olan cüzdan, son dokuz yılda birçok kez eser miktarda Bitcoin aldı, ancak bu işlemlerin “toz saldırılarının (dusting attacks)” sonucu olduğu düşünülüyor. Bu tarz saldırılarda cüzdan sahiplerine çok sayıda küçük miktarda kripto para birimi hacker’lar veya dolandırıcılar tarafından gönderiliyor. Bunun amacı ise cüzdan sahibinin kimliğini tahmin etmek. Dolandırıcılar, cüzdanın sahibinin veya sahiplerinin kimliğini yapılan işlemlerle izlemeye çalışır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.