Bakan Açıkladı: Önemli Bitcoin Duyurusu Bu Hafta Gelecek!

Kriptocat Haber Editörü
Bakan Açıkladı: Önemli Bitcoin Duyurusu Bu Hafta Gelecek!

Paraguay’ın Bakanı, Bitcoin (BTC)’i devlette yasal bir para birimi yapmak için El Salvador’un ayak izlerini takip edeceğe benziyor. Bakan, profil resmini “lazer göz” olarak değiştirdi ve önemli duyurunun bu hafta geleceğini söyledi.

El Salvador’dan sonra Paraguay: Bitcoin ülkede yasal bir para birimi olabilir!

Bitcoin, ülkelerin devlet hazinelerine BTC eklemeye ilgi göstermeye başladığı ve El Salvador’un bunu yapan ilk devlet olduğu yasal para birimi aşamasına ulaştı. Ülkenin Cumhurbaşkanı Nayib Bukele haberi duyurmak için Twitter’a gitti ve hatta şu anda yasal bir para birimi olduğu için vatandaşların Bitcoin’de herhangi bir sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda kalmayacaklarını açıkladı. Başkan ayrıca Twitter profil resmini, Bitcoiners için devam eden popüler bir meme trendi olan lazer gözleri içerecek şekilde değiştirdi.

Bakan Açıkladı: Önemli Bitcoin Duyurusu Bu Hafta Gelecek!

El Salvador Başkanı tarafından yapılan açıklamadan sadece bir gün sonra başka bir ülke Paraguay, Bitcoin ligine katılmayı ima edecek açıklamalarda bulundu. Ülkeden bir politikacı da profil fotoğrafını lazer gözleri içerecek şekilde değiştirdi ve bu hafta Bitcoin’in yasal bir para birimi olarak kabul edilebileceğini ima eden büyük bir duyurunun geleceğini açıkladı.

Ülkeler neden şimdi Bitcoin’e yöneliyor?

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, 2017 boğa koşusunda kurumlar BTC’yi kenardan izledi ve piyasaya dahil olmadı. Bu boğa koşusu bu yüzden bireysel yatırımcılar tarafından tetiklendi. 2021 boğa koşusu ise Bitcoin’in gerçek bir değer deposu olduğunu kanıtladı ve kurumsal yatırımcıların piyasaya akın akın girdiğine tanık oldu. Bunu fark eden kurumlar, Bitcoin trenine atlamak için hızlı davrandılar, ardından halka açık birçok şirket, hazine rezervlerine BTC eklediler.

Bakan Açıkladı: Önemli Bitcoin Duyurusu Bu Hafta Gelecek!

Artık El Salvador ve Paraguay gibi ülkeler, Bitcoin’in sansüre dayanıklı bir para birimi sunduğunu fark etmeye başladılar. El Salvador, Microstrategy’ye benzer bir rol oynayabilir ve diğer ülkelerin Bitcoin kervanına katılması için bir domino etkisi başlatabilir. Bu ülkelerin Bitcoin’e yönelmesinin başlıca nedeni, ABD dolarının değer kaybetmesidir. El Salvador Başkanı, Bitcoin’in finansal kapsayıcılık sunduğu ve ülke nüfusunun %70’inin bankasız olduğu gerçeği nedeniyle yasal bir para birimi olarak ülke için bir nimet olacağını belirtti. El Salvador Başkanı konuya yönelik şu açıklamaları yaptı:

El Salvador nüfusunun %70’inin banka hesabı yok ve kayıt dışı ekonomide çalışıyor. Finansal güvenlik yalnızca ahlaki bir zorunluluk değil, aynı zamanda kredi, tasarruf, yatırım ve güvenli işlemlere erişim sağlayarak ülke ekonomisini büyütmenin bir yoludur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.