Avustralya’dan Gelen Haberle Bu Altcoin’ler Sıçradı!

Kriptocat Haber Editörü
Avustralya’dan Gelen Haberle Bu Altcoin’ler Sıçradı!

Gizlilik odaklı altcoin projeleri Monero, Zcash, Horizen ve Dash; son 24 saat içinde yaklaşık yüzde 22 artarak son kripto çöküşünde yaşanan kayıpların bir kısmını geri aldı. Uzmanlara göre bu yükseliş, Avustralya vergi dairesi tarafından verilen bir vergi uyarısına bağlı olabilir.

Gizlilik odaklı altcoin projeleri ralli yaptı

Gizlilik odaklı coin’ler; göndericilerin ve alıcıların kimliklerini korumak için işlemlerin kaynağını gizleyebilir. En popüler gizlilik coin’lerinden biri olan Monero (XMR) uyuşturucu, silah ve diğer kaçak malların serbestçe ticaretinin yapıldığı dark web pazarlarında yaygın olarak kullanılmakta. Öte yandan Zcash (ZEC), bir günde yüzde 22.9’luk bir kazanç ile yükselişe liderlik etti. ZEC, Cuma günü öğle saatlerinde yükselmeye başladı. Ardından, akşam saatlerine kadar yükselmeye devam etti. Son olarak bugün saba saatlerinde 186 dolara kadar yükseldi. Ancak yazım sırasında 163 dolardan el değiştiriyor.

Avustralya’dan Gelen Haberle Bu Altcoin’ler Sıçradı!

Bu, Zcash’in bu yılın en yüksek seviyesi olan 370 doların yarısı kadar bir miktar. ZEC, bu değere Ethereum’un da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.362 dolara ulaştığı sırada ulaşmıştı. Ancak Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Elon Musk, Çin ve Çin hükümetinin açıklamaları geçtiğimiz hafta Bitcoin’i 30.000 dolara düşürdükten sonra kripto para piyasasını da olumsuz yönde etkiledi. Monero, Zcash’in başarısını takip ederek bu sabah 293.73 dolarlık en yüksek seviyesine ulaştı. Yine de, Musk’ın piyasayı etkilemesinden önceki seviyelerinden daha düşük. XMR, 7 Mayıs’ta 517 doları görmüştü.

Piyasanın geri kalanı sessizken gizlilik odaklı coin’ler neden yükseldi?

Decrypt’te yer alan bilgilere göre, Avustralya Vergi Dairesi’nin (ATO) dün ülkedeki 600.000 kripto traderını varlıkları üzerinden sermaye kazancı vergisini ödemeye çağırdı. Ayrıca, kurumun kripto şirketlerinden gelen verilerle eşleşme yaptığını hatırlattı. Kurumun başkan yardımcısı Tim Lo, bir açıklamada “Kripto para birimi anonim bir dijital dünyada faaliyet gösteriyor gibi görünse de, vergi mükellefini takip etmek için paraların bankalardan, finansal kurumlardan ve kripto para çevrimiçi borsalarından gelen veriler aracılığıyla gerçek dünyayla nerede etkileşime girdiğini yakından takip ediyoruz,” ifadelerini kullandı.

Avustralya’dan Gelen Haberle Bu Altcoin’ler Sıçradı!

Gizlilik coin’lerinin işlemleri gizleme yeteneği, Avustralya’nın vergi kurumunun insanlara vergi yükümlülüğü sağlamasını zorlaştırıyor. Bu nedenle vergi kurumları kripto üzerinde baskı yaptığında, gizlilik coin’leri bazen artış sağlayabiliyor. ABD Başkanı Joe Biden da kripto için vergi planladı açıkladığında bu tarz coin’ler yükselişe geçmişti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.