Analistler Bu Altcoin İçin “Pump ve Dump” Uyarısında Bulundu!

Kriptocat Haber Editörü
Analistler Bu Altcoin İçin “Pump ve Dump” Uyarısında Bulundu!

Analistler, yatırımcıları paralarını SafeMoon’a yatırmanın tehlikeleri konusunda uyarıyor. Altcoin yaratıcıları, kripto para birimini, fiyatta fırlayacak olan merkezi olmayan bir finans belirteci olarak ilan ediyor.

SafeMoon, Mart ayındaki lansmanından bu yana %1.320 oranında arttı. Ayrıca sosyal medya hesaplarına token’dan bahseden YouTuber Jake Paul ve rapçi Lil Yachty gibi ünlüler sayesinde oldukça popülerleşti.

Analistler Bu Altcoin İçin “Pump ve Dump” Uyarısında Bulundu!

Ancak analistler, SafeMoon’un geç yatırımcılara zarar verebilecek bir pump&dump dolandırıcılığı olabileceğini düşünüyor. Pump ve dump, grup halinde bir coin’den çokça alıp fiyatını yükseltmek; ardından bu coin’leri elden çıkarmak anlamına geliyor.

Yatırım şirketi Hargreaves Lansdown’da pazar analisti olan Susannah Streeter, “Sosyal medyada influencer’ların kendi tercih ettikleri coin’leri dayatması kazançları artırıyor. Bu model, para biriminin ilk sahiplerinin zenginleşmesine yardımcı olmaya yönelik gibi görünüyor, çünkü diğer yatırımcılar onların peşlerinden gelip fiyatı daha fa yukarı çekiyor,” dedi.

SafeMoon, bir gecede milyonerleri yaratan kripto para birimi Dogecoin’in ralli yapmasının ardından yatırımcıların dikkatini çekti.

Uzmandan altcoin projesine yönelik uyarı: “SafeMoon’un aya ulaşması pek olası görünmüyor”

Oanda para birimi platformunun kıdemli piyasa analisti Edward Moya, Business Insider’a “Dogecoin’in SafeMoon’a olan ilgiyi büyük ölçüde etkilediğini, ancak yeni token’a karşı bir uyarı aldığını” söyledi:

Birçoğu bu coin’i pump ve dump olarak görüyor. Safemoon’a yönelik heyecan, Dogecoin gibi benzer bir yükseliş göreceği iddialarıyla başladı. Görünüşe göre Safemoon’un aya ulaşması pek olası değil.

Düzenleyiciler, bu yeni varlık sınıfının değişken doğası nedeniyle kripto para birimlerine yatırım yapma konusunda uzun süredir uyarıda bulunuyorlar. Yine de analistler, yatırımcıların bazı kripto para birimlerine yatırım yapma konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

Piyasa değeri şu anda 1 trilyon doları aşan Bitcoin (BTC), kurumsal yatırımcılar portföylerinin bir kısmını BTC’ye tahsis etmeye başladıkça daha yaygın hale geldi, ancak fiyatı yükselen bazı altcoin’ler hakkında çok az şey biliniyor.

Bitcoin, enflasyona karşı bir korunma işlevi görebilecek dijital bir altın olarak kabul edilirken ve Ethereum (ETH), değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) ve diğer uygulamaların üzerine kurulu olduğu blockchain ağına güç verirken, bazı altcoin’lerin hiçbir kullanım durumu yok gibi görünüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.