Analist, Bu Altcoin’e Dikkat Çekti ve “Portföylerde Olmalı” Dedi

Kriptocat Haber Editörü
Analist, Bu Altcoin’e Dikkat Çekti ve “Portföylerde Olmalı” Dedi

Yakın tarihli bir videoda, popüler Youtube kanalı Altcoin Buzz, portföyünüze Solana (SOL) eklemenin ana nedenlerini vurguluyor.

Altcoin Solana’ya genel bakış

Kriptokoin.com olarak daha önce vurguladığımız üzere SOL, Solana ekosisteminin yerel token’i. Solana, merkezi olmayan uygulamalara ve piyasalara ölçeklenebilirlik ve güvenlik sunan web ölçeğinde bir blok zinciridir. Kripto kanalına göre, ağ şu anda VISA’nın işlemleri bir saniyede işleme yeteneğine eşdeğer olan saniyede 65.000 işlemi (TPS) destekliyor. Platform aynı zamanda bir proof of stake algoritması üzerinde çalıştığından, proof of histroy algoritmasına ek olarak, kullanıcılar varlıklarının bir kısmını kilitlemek için ödüller kazanmak için SOL’u stake edebiliyorlar.

SOL satın almayı düşünmek için nedenler

Videonun ikinci bölümünde analist, Solana’nın potansiyel bir yatırım olduğunu kanıtlayan 5 nedeni sıralıyor.

  1. Solana ekosistemi, bir Proof-of-stake mekanizmasıyla birlikte, Proof of History (PoH) adı verilen yepyeni bir consensus algoritması kullandığı için verimli ve daha yüksek bir verim oranı oluşturmaktadır. PoH sistemi, ağda meydana gelen herhangi iki olay arasında doğrulanabilir bir zaman geçişi sağlar. Bunu başarmak için ağ, PoS oylaması yoluyla seçilen bir lider seçer.
  2. Solana’nın PoS mekanizmasının, ağ üzerinde consensus’a varmadan önce PoH’yi bir zaman kaynağı olarak kullanan Byzantine Fault Tolerance dayanması dikkate değerdir. Bu, Solana’daki gecikmeyi azaltmaya yardımcı oluyor.
  3. Sistemin bir sonraki temel yeniliği, verileri blok zinciri node’larına iletmek için sisteme dahil edilen “Turbine” adlı bir blok yayma protokolüdür. Bu protokol ile Solana yalnızca bant genişliği sorunlarını çözmekle kalmıyor, aynı zamanda ağın işlemleri hızlı bir şekilde çözme kapasitesini de artırıyor.
  4. SOL’un potansiyel bir yatırım olmasının 4. nedeni, ölçeklenebilirliğinden kaynaklanmaktadır. SOL, daha fazla ölçeklenebilirliği desteklemek için, ağı SSD’ler ve GPU’lar arasında yatay olarak ölçekleyen Sealevel olarak da bilinen hiper paralelleştirilmiş bir işlem işleme motoru kullanıyor. Sealevel, sistemin aynı durum blok zincirlerinde paralel olarak çalışmasını sağlar ve çalışma sürelerini iyileştirir.
  5. Sonuncusu, yani 5 numaralı neden, Solana Network’ün doğrulama optimizasyonu için bir ardışık düzen süreci, eşzamanlı okuma ve yazma işlemleri için bir bulut kesintisi veri yapısı ve ağda veri depolamak için arşivleyiciler içermesidir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.