Analist: Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Kaos Yeni Başlıyor! İşte Olabilecekler…

Kriptocat Haber Editörü
Analist: Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Kaos Yeni Başlıyor! İşte Olabilecekler…

Bitcoin (BTC) fiyatı, beklenenden daha hızlı bir şekilde, beklenenden daha düşük seviyelere indi. Ardında, büyük bir tasfiye izi bıraktı ve yatırımcıları şoka soktu. Ardından genel olarak kripto fiyatları arttı ve çoğu durumda kaybedilenin en az yüzde 25’i şimdiden geri döndü. Uzmanlara göre böylesine dik bir yükselişten sonraki ani düşüş olası ve volatiliteyi hızla artırıyor.

Bitcoin, altcoin’ler ve “heyecan dolu bir eğlence parkı”

Analist: Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Kaos Yeni Başlıyor! İşte Olabilecekler…

Bitcoin “rollercoaster”ları, tıpkı eğlence parklarındaki gibi korkutucu, ancak heyecan vericidir. Yolculuk yavaş başlar ve metodik bir şekilde yükselir. Yeterince yükseldiğinizde momentum anında tersine döner ve bir anda kendinizi başladığınız yerde bulursunuz. Bitcoin de, rollercoaster’lar gibi, birçok kıvrım ve dönüşe sahip olabilir. Ancak NewsBTC analisti Tony Spilotro’ya göre bu son çöküş, kripto para biriminin olağan davranışlarından çok farklı değildir.

Spilotro’ya göre geçtiğimiz yıl görülen “yalnızca yukarıya” giden fiyat hareketi çok daha alışılmadıktı. BTC genellikle yükselir ve düşer. “Coin ve piyasa değeri genellikle %60-70 kaybeder.” Şimdi ise %50’lik bir çöküşle, volatilitenin yeniden piyasaya girdiği gözlemleniyor. Analiste göre bu durum, boğa koşusunun başlangıcı veya daha büyük bir çöküş olmak üzere her iki senaryonun da gerçekleşmesine olanak sağlıyor.

Analist: Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Kaos Yeni Başlıyor! İşte Olabilecekler…BTC’de tarihsel volatilite. Kaynak: TradingView

Volatilite henüz yeni mi dönüyor?

Tarihsel dalgalanma, tıpkı göründüğü gibi, bir varlığın tarihi boyunca ne kadar değişken olduğunu ölçmek için kullanılan bir araçtır. Bitcoin fiyat keşfinin ilk aşamalarındayken, volatilite delicesine yüksekti ve ortalık durulduktan sonra birkaç yıl boyunca düz kaldı. Ardından, Bitcoin ve altcoin’lerin de değer kazanmasıyla 2017’nin sonlarında volatilite geri döndü. Eskisinden daha kısa sürdü. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere 2019 ortalarında kısa bir süreliğine 14.000 dolara ulaşılması bile kripto piyasalarında daha fazla volatiliteye sebep olmuştu. Bugün, Spilotro’ya göre, coin başına 28.000 dolarlık çöküş ile bile, Bitcoin’deki volatilite hala alışılmadık derecede düşük. Dolayısıyla analist, “Piyasadaki bu son şok, yaklaşmakta olan bir fırtınanın yalnızca başlangıcı olabilir,” diyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.