Analist Benjamin Cowen, Bitcoin’in (BTC) Düşüş Sonrası Yönünü Ele Aldı

Kriptocat Haber Editörü
Analist Benjamin Cowen, Bitcoin’in (BTC) Düşüş Sonrası Yönünü Ele Aldı

Kripto para analisti Benjamin Cowen, kripto para piyasasının son düşüşü hakkındaki niyetlerini paylaştı ve Bitcoin‘in izleyebileceği yolu ele aldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

CoinGecko’ya nazaran Bitcoin, Çarşamba günü 30.415 dolar düzeyine gerileyerek sert bir düşüş yaşadı. Bu çılgın fiyat dalgalanmasının BTC için ne manaya geldiğini ele almak için YouTube’a giden Cowen, Bitcoin’in bu yılki fiyat gayesine dair ortaya atılan yükseliş kestirimlerinin azaldığını söylüyor:

“Yukarı çıkmadan evvel aşağı inmek için biraz daha fazla vakit harcamamızın daha beklenen olduğunu düşünmeye daha meyilliyim.

Önümüzdeki birkaç ay içinde sıçrayacağını ve yükseleceğini ve Bitcoin’in 200.000 dolar olacağını düşünüyorsanız, şu anda fiyatın olduğu bu noktada, ani bir toparlanma görmeniz gerekir. Aksi takdirde bunu yapabileceğimizi düşünmüyorum.

Lakin o ani toparlanmayı elde edersek ve tekrar üst hareket etmeye başlarsak, o vakit tahminen bu bir mümkünlük olabilir. Yeniden de bu kadar çabuk toparlanması konusunda biraz daha karamsarım.”

Cowen, Bitcoin’in mevcut boğa döngüsünün uzunluğu ile ilgili iki temel teori olduğunu söylüyor. Birinci senaryo, Bitcoin’in yıl sonundan evvel tepeye çıkacağını gösteriyor ve ikincisi, Bitcoin’in tepeye ulaşmasının biraz daha uzun vakit alacağı uzun bir boğa döngüsünü öngörüyor. Cowen, ikinci teoriye katılıyor:

“Bence burada iki ana niyet silsilesi var. Birincisi dört yıllık döngü. Ve bu senaryoda, dört yıllık döngünün gerçekleşmesini bekliyorsanız, o vakit muhtemelen epeyce büyük bir sıçrama beklersiniz, böylelikle yolumuza geri dönebiliriz. Bu epey yüksek sayıları üçüncü çeyrek yahut dördüncü çeyreğe kadar koyabilmemiz için, görece kısa müddet içinde bir sıçrama yapmamız gerekiyor, böylelikle yolumuza geri dönebiliriz. Bu yıl tepeye çıkacağını düşünüyorsanız, bu olabilir.

Oburu de elbette uzamış döngüler olacaktır. Ve bu, biraz daha uzun süreceği ve bir yine birikim basamağının Bitcoin için dünyadaki en berbat şey olmadığını fikriyle paralel olacaktır.”

Kripto para fenomeni, Bitcoin’in tepeye ulaşmasının vakit alabileceğini söylerken trader’lara ve bilhassa de kripto para alanında yeni olanlara, nispeten cazip fiyatlarla BTC biriktirme fırsatı sağladığını ekliyor:

“Bu döngü için söyleyeceğim şey, Bitcoin’in çok cömert davrandığıdır. Ve potansiyel olarak insanların yapmasına müsaade verdiği şey, altı haneli sayılar görmeden evvel yine biriktirmektir…

Bu [yeni] girenlerin indirimli olarak almalarına müsaade veriyor… Büyük fotoğrafta, bu döngüden sonra benim üzere altı haneli bir Bitcoin beklentisine sahipseniz, 40.000 doların altındaki bir şey dünyadaki en makûs fiyat değildir. Bu birebir vakitte risk toleransınıza da bağlıdır. Kolay kolay düşmeye devam edebilir. İşte bu yüzden, bir DCA (dolar-maliyet ortalaması) stratejisinin Bitcoin için en uygun strateji olduğunu düşünüyorum.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.