Analist: Altın Fiyatı Gelecek Aylarda Bu Seviyelerde Olabilir!

Kriptocat Haber Editörü
Analist: Altın Fiyatı Gelecek Aylarda Bu Seviyelerde Olabilir!

Bir piyasa analistine göre, altın piyasasının ONS başına 1.800 doların üzerindeki son kırılması, yılın ikinci yarısında fiyatları 2.000 dolara geri çekebilecek daha önemli bir hareketin başlangıcı olabilir.

Steven Dunn: Altın, 2021’deki en iyi günlerini henüz görmedi

Altın, enflasyona karşı bir koruma olarak dikkat çekiyor. Ancak Aberdeen Standard Investments’ta borsada işlem gören ürünler müdürü Steven Dunn, Kitco News’e verdiği röportajda, aşırı fiyatlandırılmış hisse senedi piyasalarında oynaklığın artmasıyla birlikte altın’ın önemli bir çeşitlendirici olmaya devam ettiğini söyledi. Steven Dunn konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Altın, 2021’deki en iyi günlerini henüz görmedi. Her zaman yılın ikinci yarısının altın için çok daha ilginç olacağını beklemiştim ve belki de bunun birkaç ay önce oynandığını görmeye başlıyoruz.

Steven Dunn’ın altın için yükseliş görünümü, yatırımcıların fiyatların 1.850 dolar seviyesinde olan 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkmasını beklemesiyle birlikte geliyor. Steven Dunn, enflasyon tartışmasının altın piyasasını biraz geride tuttuğunu, çünkü yatırımcıların ve Federal Rezerv’in yaklaşan enflasyon tehdidinin net bir resmine sahip olmadığını söyledi.

Analist: Altın Fiyatı Gelecek Aylarda Bu Seviyelerde Olabilir!

Steven Dunn: Açıkça, enflasyon var ve gerçekten büyük bir sorun haline geliyor

Bu hafta piyasalarda, geçen ay ABD TÜFE’si yıllık 4,2 artarak 13 yılın en büyük artışını gördü. Bu arada Perşembe günü, ABD üretici fiyatları rekor seviyedeki en büyük artışla %6.2 arttı. Steven Dunn, enflasyonun ısınmasına rağmen, epizodik olup olmadığının hala belirsiz olduğunu, çünkü COVID-19 salgınının küresel tedarik zincirini hala etkilediğini söyledi.

Yoksa benzeri görülmemiş talep emtia fiyatlarını yukarı çekmeye devam ettikçe fiyat baskıları daha da yaygınlaşacak mı? Steven Dunn, artan enflasyon baskılarının Federal Rezerv’i zor durumda bıraktığını da sözlerine ekledi. Steven Dunn konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Açıkça, enflasyon var ve eğer çok uzun sürmesine izin verirseniz, o zaman gerçekten büyük bir sorun haline geliyor.

Analist: Altın Fiyatı Gelecek Aylarda Bu Seviyelerde Olabilir!

Steven Dunn: Federal Rezerv uzun süre temkinli kalacak ve bu altın için olumlu olacak

Ancak Steven Dunn, bu yıl sonundan önce faizleri sıkılaştırmak için herhangi bir hareketin erken olacağını ve piyasaları şok edebileceğini düşündüğünü söyledi. Steven Dunn konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Federal Rezerv mümkün olduğu kadar uzun süre temkinli kalacak. Bu altın için olumlu olacak.

Enflasyon hikayesi, mevcut ortamda altın desteğinin sadece bir temel direğidir. Steven Dunn, ABD merkez bankasından gelen şahin yorumların piyasaya girmeye başlaması halinde, hisse senedi piyasalarında önemli dalgalanma görmeyi bekleyeceğini söyledi. Steven Dunn, altın’ın önemli bir çeşitlendirici olarak çekici görüneceğini vurguladı. Steven Dunn konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Yılın başında, yatırımcılar risk alıyorlar ki bu da güçlü ekonomik büyüme ile mantıklı. Ama şimdi servet korumanın önemini hatırlamaya başlıyorlar ve gayrimenkullere daha fazla önem veriyorlar.

Analist: Altın Fiyatı Gelecek Aylarda Bu Seviyelerde Olabilir!

Steven Dunn: İlk çeyrekte altın’larını satan yatırımcılar için pozisyon oluşturma zamanı

Aynı zamanda yatırımcıların aralarından seçim yapması gereken sadece altın değil. Steven Dunn, platin ve gümüş için de son derece yükselişe geçtiğini söyledi. Bu metaller sağlam endüstriyel talep görmeye devam ediyor ve temiz, yenilenebilir enerji üretme yönündeki küresel baskıdan yararlanmaya devam ediyor. Steven Dunn konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Elektrikli araç pazarına ve elektrikli altın için gerekli olan yükseltmelere baktığımızda, gümüş neredeyse kritik bir metal olarak görülecek.

Yatırımcıların değerli metal portföylerini nasıl yapılandırmaları gerektiğine gelince, gümüş ve platinin bu yıl daha iyi performans göstermesi beklense de Steven Dunn, yatırımcıların altın konusunda hala uzun vadeli bir çekirdek pozisyonu sürdürmeleri gerektiğini söyledi. Steven Dunn konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

İlk çeyrekte altın’larını satan yatırımcılar için, yılın ikinci yarısı için stratejik bir pozisyonu yeniden tesis etmelerinin artık mantıklı olduğunu düşünüyorum. Şimdi kendinizi pazarda çok fazla köpük olabilecek şeylere karşı koruma zamanı.

Analist: Altın Fiyatı Gelecek Aylarda Bu Seviyelerde Olabilir!

Steven Dunn: Altın bu yıl iyi iş çıkaracak ve fiyatları 2.000 dolarda geri görebiliriz

Steven Dunn aynı zamanda endüstriyel talebin küresel ekonomik iyileşmeden yararlanmaya devam etmesi nedeniyle yatırımcıların da gümüşte bir pozisyona sahip olması gerektiğini ekledi. Steven Dunn konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Altın bu yıl iyi iş çıkaracak, ancak endüstriyel talep daha büyük bir hikaye haline geldikçe gümüş kırılmaya devam edecek. Yılın ikinci yarısında fiyatları 2.000 dolarda geri görebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.