Altın’da Tüm Gözler Bu Gelişmede! 7 Analist Fiyata Etkisini Yorumladı

Kriptocat Haber Editörü
Altın’da Tüm Gözler Bu Gelişmede! 7 Analist Fiyata Etkisini Yorumladı

Altın piyasası, bu hafta Federal Rezerv’e odaklanıyor ve tüm gözler Jerome Powell’ın Çarşamba öğleden sonra yapacağı basın toplantısında. Piyasalar gelecekteki düşüşün herhangi bir ipucunu izliyor.

Altın piyasası, Federal Rezerv’e odaklanıyor! Piyasalar daralma işaretleri aramaya başlıyor

FED’in para politikası açıklamasında önemli bir değişiklik beklenmemekle birlikte, yatırımcılar, ABD’nin son zamanlarda gördüğü makroekonomik verilere rağmen Powell’ın Çarşamba günü yapacağı basın toplantısında eskisi kadar güvercin kalmasını sağlamak isteyecekler. Bu nedenle, olası incelme ipuçlarına ekstra dikkat gösterilecek. BBH Global Currency Strategy küresel başkanı Win Thin, konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Piyasalar daralma işaretleri aramaya başlıyor ve Powell’ın zamanlaması kesinlikle sorulacak.  En son Bloomberg anketi, FED’in 4. çeyrekte azalan beklentilerinin arttığını gösteriyor. Yanıt veren ekonomistlerin yaklaşık %45’i FED’in dördüncü çeyrekte daralmayı açıklamasını bekliyor, %14’ü ise 3. çeyrekte daha da erken bir başlangıç ​​görüyor.

Altın’da Tüm Gözler Bu Gelişmede! 7 Analist Fiyata Etkisini Yorumladı

ABN Amro kıdemli ekonomisti: FED’in güvercin duruşunu savunmaya devam etmesini bekliyoruz

ABN Amro, bu yılın üçüncü çeyreğine kadar bir tür rehberliğin açıklanacağını ve varlık alımlarının fiilen azaltılmasının önümüzdeki yılın başında başlayacağını göz ardı etmemekle birlikte, daralan görüşmeye başlamak için biraz erken olabileceğini söyledi. ABN Amro kıdemli ekonomisti Bill Diviney piyasaları yorumladı ve şunları söyledi:

Bu konuda, FED daha şeffaf olacağına ve bu tür değişiklikleri önceden belirteceğine söz verdi. Bunu göz önünde bulundurarak, Başkan Powell’ın Çarşamba günkü basın toplantısında FED‘in güvercin duruşunu savunmaya devam etmesini bekliyoruz. Biz ve piyasalar, varlık alımları ve oranlarına ilişkin politikada veya ileriye dönük kılavuzda herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. En olası değişiklik, son toplantıdan bu yana daha fazla ivme kazanan toparlanma değerlendirmesinde bir yükseltme olacak.

Marc Chandler: Piyasalar Ağustos veya Eylül ayına kadar bir şeyin söyleneceğini varsayıyor

Bannockburn Global Forex genel müdürü Marc Chandler’a göre, sıkılaştırma zaman çizelgesi hakkında herhangi bir ipucu verilmezse, piyasalar Ağustos veya Eylül ayına kadar bir şeyin söyleneceğini varsayıyor. Marc Chandler konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

FED’in hedeflerine doğru ilerleme kaydediliyor. Haziran toplantısının önemli olacağından şüphelenmemize rağmen, odak noktası, Ağustos sonundaki Jackson Hole konferansında veya Eylül FOMC toplantısında azalmaya dair bir sinyal bekleniyor. Nisan toplantısı, gelecekteki oran beklentilerini gösteren herhangi bir yeni makro tahmin veya sözde nokta grafikleri içermeyecek. Bununla birlikte, ABD ekonomisinin ve istihdam büyümesinin çok daha iyi durumda olduğu kabul edilebilir.

Altın’da Tüm Gözler Bu Gelişmede! 7 Analist Fiyata Etkisini Yorumladı

Analistler: Altın piyasası, bekleme modunda kalıyor

Bu yıl yapılan her basın toplantısında Powell’a, giderek artan enflasyon riski soruluyor. Powell, bu soruya sarsılmaz bir yanıt verdi “Bu yıl görülen herhangi bir fiyat baskısı geçici olacak”. Ancak gıda, barınma ve inşaat maliyetlerinin yanı sıra emtia fiyatlarının artmasıyla Powell, Çarşamba günü enflasyonla ilgili yeni bir soru dalgasıyla karşı karşıya kalacak. ABN Amro kıdemli ekonomisti Bill Diviney konuya yönelik şunları söyledi:

Yanıt olarak Powell, son döngünün sonunda çok sıkı işgücü piyasası koşullarında bile gerçekleşmediği göz önüne alındığında, böyle bir senaryonun riskinin kısa vadede düşük olduğunu tekrarlayabilir.

Altın’da Tüm Gözler Bu Gelişmede! 7 Analist Fiyata Etkisini Yorumladı

Analistlere göre altın piyasası, bir sonraki ayağına geçmeden önce FED’in yorumlarını bekleyerek bekleme modunda kalıyor.

Commerzbank analisti: Piyasa katılımcılarının yeni yatırım öncesinde geri çekilmeleri anlaşılabilir

Altın fiyatı, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin öncesinde düşüyor. Commerzbank analisti Carsten Fritsch, piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

Altın fiyatı, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bugün başlayacak iki günlük para politikası toplantısından önce ONS başına 1.780 doların altına düştü. Powell’ın enflasyonun daha da gelişmesi ve şu anda ayda 120 milyar dolar tutarında olan tahvil alımlarının ne zaman küçültülebileceği hakkında söylediklerini duymak ilginç olabilir.

Carsten Fritsch’e göre, 4. çeyrekte daralmanın başlamasını bekleyen Bloomberg anketi doğruysa, piyasa katılımcılarının kendilerini yeni yatırımlara adamadan önce geri çekilmeleri anlaşılabilir.

Carsten Fritsch: 1.800 dolarlık kilit seviye, direnç alanı olmaya devam ediyor

Carsten Fritsch’e göre, 1.800 dolarlık kilit seviye, değerli metal için ağır bir direnç alanı olmaya devam ediyor. Carsten Fritsch “1.800 dolar seviyesinin en azından şimdilik üstesinden gelinmesi zor bir engel olduğu anlaşılabilir. ETF yatırımcıları da şu anda kısıtlama uyguluyorlar, bu da görülebiliyor. Önceki aylarla karşılaştırıldığında olumlu: Şubat ve Mart aylarında görülen muazzam satış artık durma noktasına geldi.” dedi.

Altın’da Tüm Gözler Bu Gelişmede! 7 Analist Fiyata Etkisini Yorumladı

MKS PAMP Group analistleri, enflasyondaki bir aşırı yükselmenin kısa vadede altın’ın yükselmesini teşvik edebileceğini söyledi. MKS analistleri Salı günü, “FED başkanı Powell’ın, son zamanlarda elde edilen bir dizi olumlu veriye rağmen, sıkılaştırmak için acele etmemesi bekleniyor. Bu, sarı metalin ara dönem için desteklenmesini sağlayacak bir enflasyon aşımına şahit olmalı” dedi.

TD Securities stratejistleri: Altın teknik açıdan çok daha iyi görünüyor

TD Securities stratejistlerine göre, altın teknik açıdan çok daha iyi görünüyor ve daha yüksek seviyelere çıkmaya hazır olabilir. TD Securities stratejistleri konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Yer üstü altın’ın küresel para arzı üzerindeki değeri, sarı metalin bu eksende hala ucuz olduğunu gösteriyor. Bu bağlamda, CTA short konumlandırmasındaki son birikim, önemli ölçüde elastik bandın gerildiğini göstermeye devam ediyor. Stratejistler, fiyatların daha yüksek çıkması durumunda short miktarlarını karşılamak zorunda kalacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.