Altın ve Bitcoin: İşte Tahminler ve Gerçekler…

Kriptocat Haber Editörü
Altın ve Bitcoin: İşte Tahminler ve Gerçekler…

Vahşi fiyat dalgalanmaları ve artan düzenleyici incelemeler, Bitcoin için kötü bir dönem olduğunu kanıtlıyor. Günlük bazda %30’un üzerindeki vahşi fiyat dalgalanmaları ve daha kritik düzenleyici inceleme olasılığı, Bitcoin’in bir değer deposu olarak altına rakip olma iddialarının boğa çıkması anlamına geliyor.

Bitcoin ve altın

Bitcoin’in altından daha iyi bir portföy koruması olma potansiyeli, geçtiğimiz yılki performansı ile desteklendi. 2020 boyunca ve bu yılın büyük bölümünde diğer varlıkların önüne geçti. Ancak, Elon Musk’ın Bitcoin’in enerji harcamasını eleştirmesi ve Çin’in kripto konusundaki sert duruşunu yinelemesi gibi geçen hafta meydana gelen olaylar, Bitcoin’in 63.000 $’ı aşan rekor yüksek seviyesinden %40 düştüğünü gördü ve en ateşli hayranlarının cesaretini kırdı. Bu haftanın başlarında JP Morgan Chase, büyük kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i altın lehine boşalttığını bildirdi. Bulgularını Chicago Ticaret Borsası’ndan Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerindeki açık pozisyon verilerine dayandırdılar. Ancak banka, Bitcoin’in uzun vadede 140.000 $’a ulaşma yolunda ilerlediğini tahmin etti. Oanda Corp ticaret platformunda kıdemli bir piyasa analisti olan Edward Moya, Bloomberg’e “Bu haftaki kripto düşüşü ve toparlanması bir uyandırma çağrısıydı” dedi. Diğerleri duygularını yineledi. Societe Generale analistleri Alain Bokobza ve Arthur Van Slooten Perşembe günü bir notta, “Herhangi bir yatırım portföyündeki Bitcoin’in yerinin, kesinlikle volatil fiyat hareketleri nedeniyle son derece tartışmalı olmaya devam etmesi şaşırtıcı değil” açıklamasında bulundu.

Dijital altın olarak BTC

Dijital altın teorisinin savunucuları, Bitcoin’in altın ile temel özellikleri paylaştığını iddia ettiler. Çoğu zaman sınırlı arzına işaret ediyorlar. Ancak Bitcoin’in bu haftaki düşüşü, 60 günlük fark edilen volatilitesinin şu anda altından çok daha yüksek olduğu ve yükseldiği anlamına geliyor. Çarşamba günü bu duruma bir örnek oldu: Bitcoin toparlanmadan ve günü başladığı fiyata yakın bir şekilde bitirmeden önce %31 düştü. Bu arada, altın art arda üç hafta boyunca haftalık kazançlar gördü ve analistler, çökmekte olan kripto para piyasasından bile fayda sağladığını söylüyor. Bununla birlikte, 2021’in başından bu yana, altının spot fiyatları %1’in üzerinde düşerken, Bitcoin benzer bir dönemde, yakın zamandaki düşüşlerine rağmen hala %38 civarında yüksek durumda. 2020’de hükümetler, COVID salgınının neden olduğu ekonomik zararı sınırlamak amacıyla ekonomilere rekor düzeyde likidite enjekte ettiler. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere Societe Generale analistleri, mali teşvikten endişe duyan yatırımcıların hem altını hem de Bitcoin’i bir hedge olarak gördüklerini söyledi. Bokobza ve Van Slooten, “Yatırımcılar hem resmi merkez bankası parasına karşı koruma (veya en azından alternatifler) olarak görüyorlar” dedi. Analistler, Bitcoin’e yönelik en büyük tehditlerden birinin düzenleyici sınırlamalar olduğunu savundu. Perşembe günü, ABD Hazine Bakanlığı, işletmelere 10.000 $’dan fazla kripto para transferini IRS’ye bildirme planları ile piyasayı düzenlemek için yeni önlemler açıkladı. Bu arada yorumcular, kripto para biriminin bir varlık sınıfı olarak henüz emekleme döneminde olduğunu ve bir karşılaştırma yapmak için henüz çok erken olduğunu savunuyorlar.  

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.