Altın ve Bitcoin İçin Yarın Kritik Gün: Bu Gelişme Fiyatları Hareketlendirebilir!

Kriptocat Haber Editörü
Altın ve Bitcoin İçin Yarın Kritik Gün: Bu Gelişme Fiyatları Hareketlendirebilir!

ABD Başkanı Joe Biden’ın yeni 6 trilyon dolarlık federal harcama bütçe önerisinin açıklanmasıyla Bitcoin (BTC) fiyatının 40.000 doları temizleyebileceği düşünülüyor. Ayrıca, altın fiyatlarına da etki sağlayabileceği düşünülüyor. The New York Times’ın 27 Mayıs’ta bildirdiğine göre ABD başkanı, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük altyapı, eğitim ve sağlık projelerine yatırım sağlamak için büyük mali politikayı 28 Mayıs’ta açıklayacak.

Biden, Bitcoin ve altın fiyatlarını etkileyecek bir gelişme açıkladı

Biden, federal hükümetin 2022’de 6 trilyon dolar harcamasını istiyor. Ayrıca toplam harcamayı 2031 yılına kadar 8,2 trilyon dolara çıkarmayı planlıyor. Biden daha önce, devasa harcama programını finanse etmek için Amerika’nın en zengin şirketlerine ve bireylerine önemli vergi zamları önermişti. Ancak Times’ın haberine göre, hükümetin bütçe açıklarını azaltması en azından 2030’a kadar sürecek. Bu, ABD’nin Biden’ın rekor teklifini finanse etmek için muazzam bir borç yüküyle karşı karşıya kalacağı anlamına geliyor.

Altın ve Bitcoin İçin Yarın Kritik Gün: Bu Gelişme Fiyatları Hareketlendirebilir!ABD federal borç açığı Ocak 2020’de 4,17 trilyon dolardan Mayıs 2020’de 7,92 trilyon dolara yükseldi. Kaynak: FRED

Uzmanlara göre bu durum, Bitcoin için ideal bir yükseliş görevi görüyor. Merkezi olmayan kripto para birimi, ABD hükümeti koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için harcamaları eşi görülmemiş seviyelere çıkarmasıyla, Mart 2020’deki en düşük 3.858 dolardan %1.582 oranında yükseldi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu durum, altın için de aynıydı. Öte yandan dolar endeksi (DXY), küresel piyasa çöküşünün ortasında Mart 2020’de zirve yaptıktan sonra %13.38’e kadar düştü.

Altın ve Bitcoin İçin Yarın Kritik Gün: Bu Gelişme Fiyatları Hareketlendirebilir!DXY düşüş trendi, 2021’de sıçramasına rağmen devam ediyor. Kaynak: TradingView

Analistler, Bitcoin’i öneriyor

Bu sırada, tanınmış bir Bitcoin kullanıcısı ve Pomp Investments’ın kurucusu olan Anthony Pompliano, dolar tekliflerinde daha fazla düşüş öngörüyor. Pompliano, “Hükümet, ülkemizi daha fazla borca sokarken aynı zamanda para birimimizin değerini de yok etmeyi öneriyor. Tarihçiler, yurttaşlar onlara tezahürat ederken hükümetin dünya rezerv parasını yok ettiğini yazacaklar,” dedi. Diğer analistler de, Bitcoin’i sabit arzıyla birlikte yükselen ABD borç eğrisine karşı bir çare olarak önerdi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.