Altın Fiyatları İçin Haziran’da Neler Beklenmeli? Yatırım Stratejisti Açıkladı

Kriptocat Haber Editörü
Altın Fiyatları İçin Haziran’da Neler Beklenmeli? Yatırım Stratejisti Açıkladı

Altın fiyatları, son iki ayda ONS başına 1.900 doların üzerine çıkmayı başaran fiyatlar ile sağlam bir ivme gördü. Ancak bir piyasa analisti, değerli metalin önünde hala zorlu bir yol olduğunu söyledi.

Rob Haworth: Bu gelişme, önümüzdeki ay altın fiyatları için tekrar baskı oluşturacak!

US Bank Wealth Management’ta kıdemli yatırım stratejisti olan Rob Haworth, küresel ekonomik toparlanma ivme kazanmaya devam ederken altın için rekabetçi bir manzara öngördüğünü söyledi. Rob Haworth, hisse senedi piyasalarının yüksek büyüme, düşük faiz oranı ortamında cazip kalmaya devam ettiğini sözlerine ekledi. Rob Haworth konuya yönelik şunları söyledi:

Bence çoğu yatırımcı için döngüsel toparlanma oyunda kalıyor. Döngüsel bir iyileşmede, şirketler kolay paraya erişimde altın’dan daha fazla yararlanmaya devam edecekler.

Altın Fiyatları İçin Haziran’da Neler Beklenmeli? Yatırım Stratejisti Açıkladı

Oynaklık artsa da Dow Jones Industrial Average iki hafta önce görülen rekor seviyelerine yakın tutunmaya devam ediyor. Rob Haworth’un yorumları, ABD Ticaret Bakanlığı’nın ikinci tahmininde ABD ekonomisinin ilk çeyrekte %6,4 büyüdüğünü söylemesinin ardından geldi. Veriler beklentileri karşılamasa da ABD ekonomisi 1984’ten bu yana en hızlı büyümesini sürdürüyor. Rob Haworth, “Bu yılki büyüme rakamları sağlam olacak. Ve bu muhtemelen önümüzdeki ay altın fiyatları için tekrar baskı oluşturacak” dedi.

Rob Haworth: Bunun geçici mi yoksa kalıcı mı olacağı henüz belli değil!

Rob Haworth, mevcut ortamda altın fiyatlarının yılbaşından bu yana takılı kaldığı aralıkta kalmasını beklediğini söyledi. Son birkaç hafta içinde, fiyatlar yıl için pozitif bölgeye geri dönmeye çalıştığı için altın piyasası güçlü bir yükseliş kaydetti. Haziran altın vadeli işlemleri en son, gün için %0,34 düşüşle 1.894,80 dolardan işlem gördü. Altın’a yatırımcı ilgisinin yenilenmesi, enflasyon baskılarının artmaya başlamasıyla birlikte negatif reel faiz oranlarının negatif bölgeye daha da düşmesiyle tetiklendi. Enflasyon toparlansa da Rob Haworth, “bunun geçici mi yoksa kalıcı mı olacağı henüz belli değil.” dedi.

Altın Fiyatları İçin Haziran’da Neler Beklenmeli? Yatırım Stratejisti Açıkladı

Rob Haworth “Enflasyonun kalıcı ve bir nevi sorunlu olacak unsurları var. Ama çoğu ücret artışı ve fiyatlandırma gücüne bağlı olacak.” dedi. Rob Haworth, fiyat baskılarının artmasına rağmen, şirketlerin hala fiyatlandırma gücüne sahip olduğunu söyledi. Hükümetten gelen teşvik kontrolleri nedeniyle, tüketiciler hala mal satın alabiliyor.

Rob Haworth: Altın’ın 1.900 doların üzerine çıkması için enflasyonun çok daha yüksek olması gerekiyor

İki hafta önce, ABD Tüketici Fiyat Endeksi 2008’den bu yana en yüksek seviye olan yıllık %4.2 yükseldi. Ancak Rob Haworth, altın fiyatlarının ONS’unu 1.900 doların üzerine çıkarması için enflasyonun çok daha yüksek olması ve sürdürülebilir olması gerektiğini söyledi. Rob Haworth konuya yönelik açıklamalarına şunları ekledi:

Yılın ikinci yarısına geldiğimizde altın fiyatları için bu kazançların çoğu dağılacak. Bu tür hiperenflasyon senaryolarını görmek için, hükümet harcamalarının artması ve büyümeye devam etmesi gerekiyor. Hükümetin açık harcamalarını zorlamaya devam etmesi gerekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.