Altın Fiyatları Güçlü Yükseliyor! Peki Tahminler Ne?

Kriptocat Haber Editörü
Altın Fiyatları Güçlü Yükseliyor! Peki Tahminler Ne?

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun son verilerine göre, para yöneticileri sarı metal üzerindeki yükseliş bahislerini artırdıkça ve düşüş pozisyonlarını kapattıkça, hedge fonları bir kez daha altın’ın değerinin yükseldiğini görüyor. Peki altın fiyatları için tahminler ve beklentiler nelerdir?

Altın long’ları arttı! Bu ne anlama geliyor?

Analistler, hayal kırıklığı oluşturan istihdam rakamlarının ardından ekonomik belirsizlikle birlikte yükselen enflasyon tehdidinin, yatırımcıları yeniden güvenli liman varlıkları bulmaya yönlendirdiğini söyledi. Çoğu için, altın’ın Pazartesi günü 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine fiyatını itmesi, momentumun yeni yeni toparlanmaya başladığı anlamına geliyor.

CFTC, 11 Mayıs’ta sona eren hafta için yeni raporunu yayınladı ve para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt long pozisyonlarını 13.861 sözleşme artırarak 131.295’e çıkardığını gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 14.129 kontrat düşerek 49.680’e geriledi. Altın’ın net long’ları şu anda 81.615’te duruyor ve bir önceki haftaya göre %52’den fazla yükseliyor. Anket döneminde, altın fiyatları 1.800 doları kırmayı başardı ve 1.850 doların hemen altındaki direnci test etti.

Altın Fiyatları Güçlü Yükseliyor! Peki Tahminler Ne?

Bazı analistler altın’ın daha yeni başladığını söylüyor: Altın fiyatları daha fazla artabilir!

Altın’ın net long’ları Şubat ortasından bu yana en yüksek seviyesinde; ancak bazı analistler değerli metalin daha yeni başladığını söylüyor. Dünya Altın Konseyi’nin baş piyasa stratejisti John Reade, Twitter’da yaptığı açıklamada, “Bu, Haziran 2020’den bu yana en büyük bir haftalık artış, ancak genel konumlar oldukça mütevazı kalıyor.” dedi.

Commerzbank’ın değerli metal analisti Carsten Fritsch de ufukta daha yüksek fiyatlar gördüğünü söyledi. Carsten Fritsch “Yatırımcılar arasındaki duyarlılığın değişmesi ve ivme, altın’ın yükselişini sürdüreceğini gösteriyor” dedi. Altın fiyatları yeni ilgi çekse de piyasa bazı yeni düşüş pozisyonları görse de gümüş piyasası tüm silindirlerde ateş açmaya devam ediyor.

Gümüşün net long’ları şu anda Aralık sonundan bu yana en yüksek seviyesinde

Son raporda, Comex gümüş vadeli işlemlerinde para ile yönetilen spekülatif brüt long pozisyonların 6.640 kontratla 73.342’ye yükseldiğini gösterildi. Aynı zamanda short pozisyonlar 2.703 sözleşme artışla 26.851’e yükseldi. Gümüşün net long’ları şu anda bir önceki haftaya göre %9 artışla 46.491 sözleşme seviyesinde bulunuyor. Gümüşün net long’ları şu anda Aralık sonundan bu yana en yüksek seviyesinde.

Anket döneminde, güçlü yatırım talebi, gümüş fiyatlarının ONS başına 27 doların üzerinde kalmasına ve hatta direnci 28 dolarda test etmesine yardımcı oldu. Pek çok piyasa analistine göre, geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan kırmızı-sıcak bakır piyasası altın fiyatlarını yukarı çekmeye yardımcı oldu. Bununla birlikte, en son CFTC verileri, bazı yatırımcıların bir miktar kar elde etmek için kırmızı metaldeki mevcut ralliyi kullanıyor göründüğünü gösteriyor.

Altın Fiyatları Güçlü Yükseliyor! Peki Tahminler Ne?

İşte emtia analistlerinden değerli metal tahminleri

CFTC raporu, Comex yüksek dereceli bakır vadeli işlemlerinde para ile yönetilen spekülatif brüt long pozisyonların 5.013 sözleşme ile 95.238’e düştüğünü gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 105 kontrat düşerek 35.031’e geriledi. Bakırın net long’ları şu anda bir önceki haftaya göre %7,5 düşüşle 60.207 kontratta bulunuyor.

Anket döneminde, bakır fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyesi olan pound başına 4.888 dolara yükseldi. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, birçok emtia analisti, artan talep ve azalan arz fırtınasının fiyatları yükseltmeye devam edeceğini düşünüyor. Bank of America’nın yakın tarihli bir raporunda emtia analistleri, piyasanın arz açığı gelecek yıl ikiye katlanacağı için bakır fiyatlarının pound başına 5 dolar veya ton başına 13.000 doların üzerine çıkacağını söylediler.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.