Ali Babacan: Şimdi Bitcoin Faciası Yaşıyoruz!

Kriptocat Haber Editörü
Ali Babacan: Şimdi Bitcoin Faciası Yaşıyoruz!

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Liderler Turu adlı programda çeşitli soruları yanıtladı. Yanıtlarının arasında Bitcoin (BTC) konusu da yer aldı.

Ali Babacan’dan Bitcoin yorumu

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, Bitcoin (BTC) ile 1999-2001’de 20 bankanın battığı “banker krizini” benzetti. Babacan, o dönemde devletin zayıfladığını ve arka plan ilişkileri olduğunu söyledi. DEVA Genel Başkanı, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

İstihdam için formül basit. Bir; güven ve istikrar. İki; iyi düzenlenmiş eğitim programları, mesleki eğitim, teknik eğitim ve hayat boyu öğrenim. Üç; aktif iş gücü politikaları. Bir de işsiz birisi, işe yeni girdiğinde devlet iki-üç sene vergi almasın, şart değil. Gerek yok. Banker krizinde hükûmet zayıftı, yolsuzluk büyüktü, arka plan ilişkileri vardı. 1999-2001’de 20 bankanın battığı dönemde de devlet zayıflamıştı. Arka plan ilişkiler vardı. Bitcoin faciası yaşıyoruz. Aynı. Devlet zayıflıyorsa, devletin düzenleme ve denetleme kapasitesi zayıflıyorsa, yanlış yapanlarla devlet yetkilileri arka plandan ilişkileri yürütüyorsa bu vatandaşımıza büyük maliyet olarak dönüyor. Devletin denetleme ve düzenleme görevini yapması lazım.

Ülkemizde kripto para birimlerine ve platformlarına yönelik kurallar getiriliyor

Ülkemizde Bitcoin ve kripto para birimleri, düzenleyici çerçeveler oluşmaya başladıkça birçok siyasi figürün de gündemine giriyor.

Dün, bu amaçla MASAK bir rehber yayınladı. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere rehberde kara para aklamaya karşın yükümlülükler konusunda kripto para platformlarının göz önüne alması gereken kurallar bulunuyor. Rehbere göre kripto para platformlarının şüpheli herhangi bir işlemi 10 gün içerisinde yetkiliye bildirmesi gerekiyor. Ayrıca toplamı 75 bin lirayı aşan işlemlerde kimlik tespitinin de yapılması söz konusu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.