Ak Portföy’den Blockchain Hamlesi!

Kriptocat Haber Editörü
Ak Portföy’den Blockchain Hamlesi!

8 Eylül 2020’de kurulan Ak Portföy’ün AvivaSA Emeklilik Teknoloji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun içtüzüğüne göre fonun yatırım yapmayı hedeflediği ana teknolojilerin arasında blockchain teknolojisi de bulunuyor.

Fon’un yatırım stratejisi bölümünde blockchain’den bahsediliyor

Süresi 15 yıl olarak belirtilen Fon’un yatırım stratejisi kısmında “Fon, halka açık olmayan büyüme potansiyeli yüksek ve iyi yönetime sahip teknoloji tabanlı veya teknoloji üreten anonim ve limited şirketlere sermaye aktarımı veya pay devri yoluyla ortak olmak veya girişim şirketlerinin kurucusu olmayı hedeflemektedir,” ifadeleri yer alıyor.

Fonun yatırım yapmayı hedeflediği ana teknoloji alanları ise 6’dan oluşuyor: Yapay Zekâ ve Büyük Veri (Artificial Intelligence, Big Data), Siber Güvenlik, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT), Blokzincir (Blockchain), Biyoteknoloji ve Sağlık teknolojileri, Enerji ve ilintili teknolojiler.

Ak Portföy’den Blockchain Hamlesi!Kaynak: Ak Portföy

Belirtilen alanların dışındaki teknolojilere ve sektörlere de yatırım yapılabileceği belirtiliyor.

İş Portföy’den de blockchain hamlesi gelmişti

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere İş Portföy, blockchain teknolojisine yatırım imkânı sağlayan İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon’unu kurmuştu. Bu Fon’un satışına 28 Nisan 2021’de başlanmıştı.

 İş Portföy’ün Genel Müdürü Tevfik Eraslan, blockchain’e yönelik bu yeni fon hakkında şunları söylemişti:

İş Portföy olarak son dönemde özgün teması olan fonların kurulması ve yatırımcılara sunulması üzerine yoğunlaşıyoruz ve bu kapsamda tematik fon ailemizi İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon ile genişletiyoruz.

İş Portföy’ün blockchain’e yönelik kurulan fonu, TEFAS platformunda işlem görüyor ve TEFAS’a üye banka ve aracı kurumlardan alınabiliyor.

Kripto para birimlerinin ciddi derecede popülerleşmesiyle blockchain Türkiye’deki yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Ayrıca blockchain’in kullanım alanları da gittikçe genişliyor. Örneğin dün de bildirdiğimiz üzere Tuzla Belediyesi artık blockchain tabanlı bir uygulama ile Tuzla halkının isteklerine göre yönetim uygulayacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.