Acemiler Elon Dip’lerini Satarken Bakın Büyük Eller Ne Yaptı!

Kriptocat Haber Editörü
Acemiler Elon Dip’lerini Satarken Bakın Büyük Eller Ne Yaptı!

Blockchain analitik firması Glassnode, Tesla CEO’sunun BTC’nin enerji tüketimi hakkındaki yorumlarının ardından piyasa çapında bir satışı ateşlemesiyle birlikte “Elon Dip” anı yaşanırken BTC’nin blockchain faaliyetini açıklıyor. Haftalık mektubunda Glassnode, önde gelen kripto varlığı hareketini sürdürürken Bitcoin’lerinden ayrılan yatırımcı grubunu tespit ediyor.

Elon tweetleri

Elon’un tweetleri, enerji tüketimi kaynaklı karbon emisyonu iddialarından Dogecoin’de 10 kat daha hızlı ve daha büyük blokların uygulanabilir bir alternatif olduğu iddialarına kadar uzanıyor. Ne yazık ki, bu durum piyasalarda yaygın bir kafa karışıklığına yol açtı. Blockchain’de, piyasaya yeni girenlerin paniğe kapılması ve zararları gerçekleştirmesiyle birlikte kayda değer bir reaksiyon’un ikiye ayrılışını gözlemleyebiliriz. Oysa uzun vadeli hodlerlar haberlere göre göreceli olarak daha sakin görünmekte. 2017’nin makro zirvesine benzeyen birçok arz ve talep dinamiği bulunuyor. Ancak hem boğaların hem de ayıların inancına meydan okuyacak benzersiz farklılıklar yer alıyor. Analitik firması ayrıca, satılan kripto para miktarının genellikle dibe vuran seviyelerde gerçekleştiğini de not ediyor.

Acemiler Elon Dip’lerini Satarken Bakın Büyük Eller Ne Yaptı!

Glassnode’a göre, yeni piyasa katılımcılarının panik satışı yaptığının bir başka göstergesi de “sıfır olmayan” BTC adreslerinin veya BTC bakiyesi sıfırın üzerinde olan adreslerin açık bir düşüş trendi. Bu noktada Glassnode “Sıfır olmayan bir BTC bakiyesine sahip olan toplam adres sayısı da son zamanların en yüksek seviyesi olan 38,7 milyondan %2,8 oranında geri çekildi. Toplam 1,1 milyon adres, bu düzeltme sırasında ellerinde tuttukları tüm koin’leri harcadı ve yine panik satışının şu anda devam ettiğine dair kanıt sağlıyor.” açıklamasında bulunuyor.

Acemiler Elon Dip’lerini Satarken Bakın Büyük Eller Ne Yaptı!

Glassnode, yeni giriş yapanlar panik satışı yaptıkça, uzun vadeli sahiplerin dipten satın aldıklarını ve daha fazla BTC biriktirdiklerini söylüyor ve şu yorumu yapıyor:

Genel olarak, Bitcoin piyasası tarihsel olarak önemli bir düzeltme içindedir. Kısa vadeli sahiplerin panik satışına liderlik ettiğine dair güçlü sinyaller var. Bununla birlikte, uzun vadeli sahipleri dipten satın almak için adım atıyor ve güvenleri büyük ölçüde sarsılmamış durumda. PoW (Proof of Work) enerji tüketimi anlatısı, en azını söylemek için inceliklidir ve bundan sonraki kısım, tüm Bitcoin piyasasının inancı için bir test olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.