ABD’de Enflasyon %4.2 Oranında Arttı Ancak Bitcoin (BTC) Düşüşte

Kriptocat Haber Editörü
ABD’de Enflasyon %4.2 Oranında Arttı Ancak Bitcoin (BTC) Düşüşte

Tüketici fiyat endeksi 12 yıldan fazla bir müddettir en büyük artışını kaydetti. Lakin buna karşın Bitcoin‘in (BTC) bedeli de düşüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İnsanların mal ve hizmetler için ne kadar ödediğini gösteren tüketici fiyat endeksi, Nisan 2020’den geçen aya kadar %4.2 oranında arttı. ABD Çalışma Bakanlığına nazaran Eylül 2008’den bu yana en büyük artış gerçekleşti.

Bitcoin’in kıymeti de enflasyonun artmasına karşın gerilemeye devam ediyor. Önder kripto varlık bugün %5 civarında bedel kaybederken, geçtiğimiz ay ise %10 oranında bir düşüş yaşamıştı.

Bu Durum Mantıklı mı?

Bitcoin, hudutlu bir yapıya sahip olmasından dolayı, teorik olarak bir enflasyon tedbiri olarak görülüyor. Doların tersine Bitcoin, sınırsız bir biçimde basılamaz. Federal Rezerv’in para siyasetine nazaran sonsuza kadar basılabilen dolar ile Bitcoin’in yapısı çelişiyor. Fed Lideri Jerome Powell, uzun vadeli bir sakinliği savuşturmak için agresif olmanın gerekli olduğuna inandığından, bu siyaset son vakitlerde hayli yayılmacı oldu.

Bununla birlikte, nispeten yeni bir varlık sınıfı olarak, Bitcoin birebir vakitte spekülatif bir yatırımdır ve piyasalarla ilgili telaşlar olduğunda satılabilir.

Global finans piyasaları için makûs geçen günlerde, Bitcoin dahil her şey düşüş gösterebilir. Geçtiğimiz yılın Mart ayında yaşanan çöküşün akabinde BTC, klâsik piyasalara daha yakın hale geldi. Bitcoin ile S&P 500 ortasındaki korelasyon her geçen gün artıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.