4 Analist Altın Tahminlerini Açıkladı! İşte Seviyeler ve Olabilecekler

Kriptocat Haber Editörü
4 Analist Altın Tahminlerini Açıkladı! İşte Seviyeler ve Olabilecekler

Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’nun son verileri, ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki keskin düşüşün bazı hedge fonları ve para yöneticilerini altın piyasasına geri döndürdüğünü gösteriyor. Ancak, yenilenen spekülatif yükseliş faizi, fiyatları 1.800 doların üzerine çıkarmak için yeterli değildi.

Para yöneticileri altın’daki long pozisyonlarını arttırdı! “1.815 dolara dikkat”

Çoğu piyasa analisti uzun vadede altın üzerinde yükselişe devam etse de bazıları, değerli metalin, büyüme beklentileri yükselen enflasyon tehdidinden daha ağır bastığı için, fiyatların çekiş bulmakta zorlanabileceğini belirtti. CFTC, 20 Nisan’da sona eren hafta için raporunu yayınladı. Raporda, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt long pozisyonlarını 4.773 sözleşme ile 116.843’e çıkardığı belirtiliyor. Aynı zamanda, short pozisyonlar da 2.156 kontratla 60.419’a yükseldi.

Altın’ın net long pozisyonları şu anda bir önceki haftaya göre değişmeyerek 56.424’te duruyor. Anket döneminde altın fiyatları, 1.800 dolara yaklaşarak iki ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Bazı analistler hala değerli metal piyasasını saran ilgi eksikliği olduğunu belirtiliyor. Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, piyasaları yorumladı ve trend değişikliği için  1.815 doların üzerinde bir kırılmaya işaret etti.

4 Analist Altın Tahminlerini Açıkladı! İşte Seviyeler ve Olabilecekler

TD Securities analistleri: ONS başına 1.800 doları izliyoruz

TD Securities analistleri, ONS başına 1.800 doları izlediklerini söyledi. Analistler, bu seviyenin aşılmasının sadece bir zaman meselesi olduğunu düşündüklerini, ancak dalgalanma olmadan gelmeyeceğini de eklediler. TD Securities analistleri konuya yönelik şunları söylüyor:

Agresif uzun vadeli risk azaltımlarının ardından, aşağı yönlü bir USD ve eğri boyunca gerileyen reel getiri, para yöneticilerinin nihayet raporlama dönemi boyunca net long altın pozisyonlarını artırmaya başlamasına neden oldu. Analistler Cuma günü yayınlanan bir raporda, “daha fazla altın tutmak daha iyi” dedi. Ancak, risk iştahının güçlü olmaya devam etmesi ve ABD verilerinin beklentilerin üzerinde gelmeye devam etmesi nedeniyle eğri hala yükselmeye devam ederken, spesifikasyonlar da altın rallisinin gevşeyebileceği endişeleri nedeniyle önemli miktarda yeni short pozisyon geldi.

Eugen Weinberg: Orta ve uzun vadede altın fiyatlarının çok daha yüksek olmasını bekliyorum

Commerzbank emtia araştırma başkanı Eugen Weinberg, Kitco News ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, 2021’in en az dördüncü çeyreğine kadar fiyat konusunda nispeten tarafsız olduğunu söyledi. Ancak Eugen Weinberg, altın’ın yakın vadede ONS’unu 1.800 doların üzerine çıkarabileceğini de belirtiyor. Yatırımcılar altın’ı uzun vadeli temel bir enflasyon koruması olarak görmeye devam ederken Eugen Weinberg, iyileşen ekonomik verilerin mevcut ekonomik toparlanmayı desteklemeye devam edeceğini ve ABD tahvil getirilerine ve ABD dolarına daha fazla ivme kazandırabileceğini sözlerine ekledi.

4 Analist Altın Tahminlerini Açıkladı! İşte Seviyeler ve Olabilecekler

Eugen Weinberg, altın’ın bir sonraki hareketini belirlemek için hisse senedi piyasalarını da izlediğini sözlerine ekledi. Hisse senedi piyasaları satılmaya devam ederse Eugen Weinberg, yatırımcıların güvenli liman varlığı olarak değerli metale dönebileceklerini açıkladı. Eugen Weinberg konuya yönelik şunları söylüyor:

Kısa vadede bu pazara atlamak için acelem olmaz. Şu anda, ekonomik iyileşme oldukça iyi göründüğü için altın çok fazla potansiyele sahip değil. Ancak orta ve uzun vadede altın fiyatlarının çok daha yüksek olmasını, yükselen enflasyon ve merkezden gelen teşvikle canlanmasını bekliyorum.

Georgette Boele: Long altın hala kalabalık bir ticaret…

Altın piyasası yılın başından bu yana yükselişte önemli bir düşüş görmesine rağmen, ABN AMRO’nun kıdemli değerli metal stratejisti Georgette Boele, konumlandırmanın hala tarihi standartlara göre yükseltildiğini ve piyasa için bir risk olmaya devam edeceğini söyledi. Georgette Boele konuya yönelik şunları söylüyor:

Long altın hala kalabalık bir ticaret…

4 Analist Altın Tahminlerini Açıkladı! İşte Seviyeler ve Olabilecekler

Hedge fonlar altın piyasasında temkinli olmaya devam ederken, gümüş üzerinde yükselişini sürdürüyorlar. Gümüş piyasası, net long’ları art arda üç hafta boyunca arttı. Birçok analist gümüş üzerinde altın’dan daha fazla yükseliş gösteriyor. Bazı analistler, gelişen bir ekonomi ve büyüyen yeşil enerji dönüşümünün, gümüşün endüstriyel talebi için önemli bir destek sağlayacağını umuyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.