3 Profesyonel Analist: Altın Fiyatları Gelecek Hafta Bu Seviyelerde Olacak!

Kriptocat Haber Editörü
3 Profesyonel Analist: Altın Fiyatları Gelecek Hafta Bu Seviyelerde Olacak!

Altın fiyatları, bu hafta ONS başına 1.800 dolarla başa çıkmaya çalıştı. Analistlere göre, bir kez kırılan bir seviye, kıymetli metalin ONS’unun 1.900 doların üzerine çıkmasına yardımcı olabilir.

Daniel Pavilonis: Bu gelişmeler ile altın fiyatları haftaya artabilir

1.800 dolara yapılan saldırı şimdilik başarısız olsa da analistler, altın’ın kısa vadeli fiyat yönü konusunda iyimser. Olumlu görünüm büyük ölçüde iki faktörden kaynaklanıyor: Son Bitcoin satışları ve ABD Başkanı Joe Biden’ın zengin Amerikalılar için sermaye kazancı vergi oranını neredeyse ikiye katlama planı. Yazım sırasında Haziran Comex altın vadeli işlemleri, hafta bazında sabit olarak 1.776.90 dolardan işlem görüyordu.

RJO Futures kıdemli emtia komisyoncusu Daniel Pavilonis Kitco News’e verdiği demeçte: “Çift dipli gördükten sonra altın olarak bir hamle yapabiliriz. Ve önümüzdeki hafta, Bitcoin’in düşüşü ve Biden vergi duyurusu değerli metali daha yukarı itmek için katalizör olabilir” dedi. Popüler kripto para birimi Cuma günü %9’dan fazla düşüş yaşadı ve neredeyse iki ayın en kötü haftasına girdi. 

3 Profesyonel Analist: Altın Fiyatları Gelecek Hafta Bu Seviyelerde Olacak!

Charlie Nedoss: Bitcoin düşmeye devam ederse, altın daha fazla yükselebilir

Bitcoin’deki bu yenilenen negatif oynaklık, Bitcoin’e karşı popülerlik savaşını kaybeden altın için faydalı olabilir. LaSalle Futures Group kıdemli piyasa stratejisti Charlie Nedoss, konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Bitcoin grafiği biraz negatif görünüyor. Bitcoin, altın’ı geri tutan nedenlerden biri oldu. Bazı doğal altın alıcıları, Bitcoin alıcıları oldu. Ve eğer Bitcoin düşmeye devam ederse, altın’ın bir sonraki yükselişi daha fazla Bitcoin yatırımcıları ile tetiklenebilir. Bitcoin’in 48.000 dolar seviyesi, göz kulak olmak için önemli. Harita desteğini burada gördüğüm yer. Bitcoin 43.000 dolara kadar işlem yapabilir. 200 günlük hareketli ortalamanın olduğu yer burası. Kripto para birimi Şubat ayında kırdığından beri 45.000 doların altında işlem görmedi.

Charlie Nedoss 54.000 doları tutabilirse, bunun Bitcoin için pozitif olacağını da sözlerine ekledi.

Everett Millman: Bu faktörler, dolara zarar veriyor ve altın için pozitif

Biden’in önerisi, bazı yatırımcılar için federal vergi oranlarının %43,4’e kadar yüksek olabileceği anlamına geliyor. Bloomberg bu verileri, konuya aşina olan kişileri aktardığını bildirdi. Daniel Pavilonis, “Dünyadaki en yüksek sermaye kazancı vergilerinden bazıları %30 sınırında. Çoğu %20 civarında. Bu bir aşırılık. Ve Biden’in altyapı harcama planlarıyla stagflasyona bakıyor olabiliriz” dedi. Stagflasyon, GSYİH’daki düşüşle birlikte bir enflasyon dönemidir. Biden’in planı hisse senetleri, kripto para birimleri ve en önemlisi altın’la ters bir ilişkisi olan ABD dolarını etkiliyor. Gainesville Coins değerli metaller uzmanı Everett Millman konuya yönelik şunları söyledi:

Dolar, Biden yönetiminin önerdiği yeni sermaye kazancı vergi artışı da dahil olmak üzere Washington’dan çıkan pek çok politikayı beğenmiyor gibi görünüyor. Ayrıca, sonraki büyük girişimlerden biri altyapı harcamaları. Bu faktörlerin ikisi de zarar veriyor. Bunlar altın için pozitif.

3 Profesyonel Analist: Altın Fiyatları Gelecek Hafta Bu Seviyelerde Olacak!

Everett Millman: Piyasalar, altın için önemli bir itici güç olacağı söylenen enflasyonu da unutmuyor

Everett Millman, vergi yapısı ABD doları cinsinden çok miktarda sermayeye sahip olan yatırımcılar için daha az elverişli hale gelirse, paralarını koymak için başka yerler bulacaklarını açıkladı. Everett Millman, konuya yönelik şunları söyledi:

Sermaye kazancı vergisi ABD’yi daha az elverişli bir hedef haline getirirse, insanların ABD doları cinsinden para tutmaları için daha az teşvik olacaktır. Bu, genel olarak doların satın alma gücüne zarar verecektir. Ayrıca piyasalar, bu yılın sonunda altın için önemli bir itici güç olacağı söylenen enflasyonu da unutmuyor. Enflasyon beklentileri yıllardır en yüksek seviyededir. Henüz çok fazla ölçülen enflasyon görmedik, çünkü paranın hızı oldukça düşük. Ancak altyapı harcamaları artarken, piyasalar bir noktada bunun enflasyonu artıracağını düşünüyor.

Daniel Pavilonis: 1.800 doların üzerine kapatırsak, hızla 1.900 dolara yükselebiliriz

Daniel Pavilonis, 1.800 doların üzerine çıktığımızda, altın’ın daha yüksek hareketlerinin daha az direnç seviyesi nedeniyle daha büyük olabileceğini belirtti. Daniel Pavilonis konuya yönelik şunları söyledi:

Altın ve gümüş çok iyi iş çıkarır. Burada altın olarak daha yüksek bir koşuya hazırız. 1.800 doların üzerine kapatırsak, hızla 1.900 dolara yükselebiliriz.

3 Profesyonel Analist: Altın Fiyatları Gelecek Hafta Bu Seviyelerde Olacak!

Charlie Nedoss: Altın fiyatları için 1.800 dolara ulaşmak mümkün

Charlie Nedoss, altın’ın 1.800 dolar seviyesini geçmesi için ABD doları endeksinin 90’ın altına düşmesi gerektiğini belirtti. Charlie Nedoss konuya yönelik şunları söyledi:

Hafta içinde altın çok da kötü gitmedi. 1.765 doların üzerinde kapadığımız sürece olumlu bir hafta olacak. 1.800 doları alması için ABD dolarının yeni düşüklere girdiğini görmemiz gerekecek. Dolar endeksinde 89 tutacağına ihtiyaç duyabiliriz. 1.800 doların güçlü bir direnç seviyesi olduğunun kanıtlanmasının nedeni, 1.806 dolar seviyesinin altın için 100 günlük hareketli ortalama olmasıdır. Altın fiyatları için 1.800 dolara ulaşmak mümkün. Tüm bu enflasyon konuşmalarıyla, altın’ın daha iyi durumda olmamasına şaşırdım.

Everett Millman: Önümüzdeki hafta için, potansiyel olarak aşağı yönlü baskı olabilir

Everett Millman, 1.800 doların ihlal edilmesi durumunda, “altın’ın 1.900 dolar aralığında en yüksek seviyelerine doğru yükselmesi için bir ton alan” olduğunu belirtti. Ancak Everett Millman, önümüzdeki hafta için, olumlu makroekonomik verilerden gelen potansiyel olarak aşağı yönlü baskı olduğu konusunda uyardı. Everett Millman konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Üretimde bazı yeşil filizler gördük. Ekonomik verilere verilen birçok kısa vadeli tepki, altın için kötü ve daha geniş ekonomi için iyi olacak. 1.800 dolar, boğaların altın’ı üstüne çıkarmak için savaşmak zorunda kalacağı oldukça güçlü bir direnç seviyesi…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.