3 Analist: Altın Fiyatında Haftaya Bu Seviyeleri Görebiliriz!

Kriptocat Haber Editörü
3 Analist: Altın Fiyatında Haftaya Bu Seviyeleri Görebiliriz!

Altın, fiyatların 1.800 doları aşması ve ONS başına 1.850 dolara çıkması nedeniyle yılın başından bu yana en büyük haftalık kazancını açıklamak istiyor. Analistler, enflasyon korkularını ve ABD dolarının zayıflamasını öne sürdükleri için önümüzdeki hafta 1.900 doları bile ekarte etmiyorlar.

Altın, ONS başına 1.840 doların üzerinde işlem gördü

Bir noktada, altın Cuma günü haftada 70 dolardan fazla yükseldi ve ONS başına 1.840 doların üzerinde işlem gördü. Bu güçlü hareket, altın’da 1.800 dolar seviyesinin altında iki aydan fazla konsolidasyonun ardından geliyor. ABD’nin beklenenden çok daha zayıf istihdam verisi yayınlamasıyla birlikte son yükseliş geldi. 

ABD, Nisan ayında yalnızca 266.000 iş oluşturulduğunu gördü. Rakam hala sağlıklı olsa da pazarlar bir milyon iş görmeyi bekliyordu. Mart rakamları 916.000’den 770.000’e revize edildiğinde hayal kırıklığı ikiye katlandı. TD Securities küresel strateji başkanı Bart Melek, piyasaları yorumladı ve şunları söyledi:

Gördüğümüz şey, çok önemli bir hayal kırıklığı. Ekonomi toparlanmaya çalışıyor, ancak en azından istihdam tarafında, toparlanmanın hızı insanların umduğu kadar güçlü olmayabilir gibi görünüyor.

3 Analist: Altın Fiyatında Haftaya Bu Seviyeleri Görebiliriz!

Bart Melek: ABD’nin bir süre işsizlik sorunu yaşayacağı görülüyor

RJO Futures üst düzey emtia komisyoncusu Bob Haberkorn, zorluğun işverenleri ücretleri yükseltmeye zorlayan insanları işe almak gibi göründüğünü söyledi. Bob Haberkorn piyasaları yorumladı ve şunları söyledi:

Ücretler yükseldi, çünkü işverenler insanları işe almakta zorlanıyor. Örneğin Florida’da Mayıs, insanların işsizlik yardımı almak için iş aradıklarını kanıtlamak zorunda olmadıkları son ay olabilir. Çok sayıda mevcut pozisyon ve işverenler daha yüksek ücretler ödemeye hazır.

Para politikası beklentileri söz konusu olduğunda bunun önemli etkileri vardır. Bart Melek, “Bu, FED’in maksimum istihdama ulaşana kadar kolay para politikasını sürdüreceği sözlerine sadık kalacağı anlamına geliyor. ABD’nin bir süre işsizlik sorunu yaşayacağı görülüyor.” dedi.

Bob Haberkorn: Şimdi, pazarlık avcılığı yaklaşırken patlamaya başlıyoruz! Altın için 1.851 dolar sırada

Bu verilere cevaben, reel faizler aşağı yönlü hareket etti, ABD doları geriledi ve altın fayda sağladı. Yükselen enflasyon beklentileri de bu hafta altın’ın yukarı yönlü hareketini hızlandırdı. Bob Haberkorn, “Tüm emtia kompleksiyle ticaret yapıyoruz ve altın ve gümüş, sektörün geri kalanına kıyasla son birkaç ayda pek hareket etmedi. Şimdi, pazarlık avcılığı yaklaşırken patlamaya başlıyoruz. Altın için bir sonraki kritik seviye, 200 günlük hareketli ortalama olan 1.851 doları geçmektir.

3 Analist: Altın Fiyatında Haftaya Bu Seviyeleri Görebiliriz!

Bob Haberkorn, altın’ın tüm emtia kompleksine göre bu seviyelerde hala ucuz olduğunu da sözlerine ekledi. Bob Haberkorn “1.800 doların üzerinde ikna edici bir şekilde paramparça etmemiz gerçeği, altın için boğa gibi görünüyor. Yatırımcılar, vadeli işlemlerle veya başka yollarla altın ve gümüşe yatırım yapmak istiyor.” dedi.

Bob Haberkorn: 1.850 doların üzerinde bir hamle yapabilirsek, 1.900 dolara ulaşabiliriz

Bob Haberkorn, “1.850 doların üzerinde bir hamle yapabilirsek, 1.900 dolara ulaşabilir ve orayı kırabiliriz. Metalleri short’lamak gerçekten zor, çünkü bunlar emtia grubunun geri kalanları.” dedi. Altın’ın yıl içinde değişmeden yükseldiğini gören Walsh Trading eş direktörü Sean Lusk, Nisan istihdam rakamlarının ekonominin geleceği ile ilgili cevaplardan daha fazla soru ortaya çıkardığını söyledi. Sean Lusk konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Bu, dolar ve tahvil getirileri için aşağı yönlü ve metaller için uygun. Bir sonraki yılda 1.895 dolara gidebiliriz, bu yıl değişmedi.

3 Analist: Altın Fiyatında Haftaya Bu Seviyeleri Görebiliriz!

Bart Melek: Önümüzdeki hafta bazı short pozisyonlarda yeniden ayarlama yapılabilir

Bart Melek, altın piyasasında önümüzdeki hafta bazı short pozisyonlarda yeniden ayarlama yapılmasının muhtemel olduğunu kaydetti. Bart Melek konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

200 günlük hareketli ortalama olan 1.851 dolara oldukça yaklaştık. Bunu denemeye çalışacağız. Sanırım oraya daha geç değil daha erken varacağız ve bu yarışlara gideceğimiz anlamına gelebilir. Önceden düşünmüştüm.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.