2 Dolardan 49 Dolara Fırlayan Altcoin ile Tanışın! “Daha Fazlası Geliyor”

Kriptocat Haber Editörü
2 Dolardan 49 Dolara Fırlayan Altcoin ile Tanışın! “Daha Fazlası Geliyor”

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların son birkaç aydır yeniden canlanması, piyasadaki diğer altcoin projelerinin performanslarını anlaşılır bir şekilde etkiledi. SOL isimli altcoin, yılın başından bu yana şaşırtıcı bir şekilde %3.200 oranında arttı. Evet, %3.200… Bunlar Dogecoin benzeri seviyelerdir. Bununla birlikte analistlere göre, burada önemli bir fark var: DOGE’un aksine Solana, geliştirme ve fayda açısından çok daha fazlasını vaat ediyor gibi görünüyor.

Altcoin projesi, 4 ayda 2 dolardan 49 doların üzerine kadar fırladı

Yazım sırasında SOL, 44 dolar değerindeydi. 1 Ocak 2021’de altcoin grafiklerde 2 doların biraz altında işlem görüyordu. Son dalgalanmaları sayesinde, kripto para birimi CoinMarketCap’in listelerinde 15. sırada yer alıyor. Altcoin projesi, 4 ayda 2 dolardan 49 doların üzerine kadar fırladı. SOL nasıl bu kadar dramatik bir şekilde değer kazandı? Pekala, Solana Blockchain’inin performansının kesinlikle bu yükselişte önemli bir rolü vardı. Ancak aynı zamanda katkıda bulunan şey, performansının Ethereum’un beğenilerine kıyasla nasıl ilerlediğidir.

2 Dolardan 49 Dolara Fırlayan Altcoin ile Tanışın! “Daha Fazlası Geliyor”SOL/USD fiyat grafiği – Kaynak: TradingView

Solana, ölçeklenebilirlik altyapısı ve Ethereum gibi rakiplerinden çok daha düşük ücretlerle daha hızlı işlemler vaat eden bir katman-1 Blockchain’idir. Evet rakip, çünkü Solana kendisini tek bir şirket olarak tanıtmasa da Binance Smart Chain gibilerle aynı alanı kaplıyor. Solana gibi merkezileşme endişelerine rağmen BSC de benzer bir şey vaat ediyor. OKEx Insights tarafından hazırlanan en son rapora göre Solana, “fikir birliğine varma” konusundaki “yeni” yaklaşımıyla sözlerini destekleyebiliyor, bu da temelde yatan bir  proof-of-stake’e proof-of-history ekliyor. 

Solona, Binance Smart Chain gibi Ethereum’un eksikliklerini hedef aldı

Aslında, söz konusu raporun işaret ettiği gibi Solana, Solana Blockchain’inde dört blok için 400 milisaniye blok süresi olduğu için çapraz doğrulayıcı iletişimini ve bununla ilişkili gecikmeleri azaltmak için yukarıdakileri kullanıyor. Daha önce de belirtildiği gibi, Solana kendisini tam olarak bir Ethereum rakibi veya bir “Ethereum katili” olarak nitelendirmedi. Ancak yaptığı şey, tıpkı Binance Smart Chain gibi Ethereum’un eksikliklerini hedef aldı. Yukarıda belirtilen raporun işaret ettiği gibi, Ethereum şu anda saniyede ortalama 18 işlem gerçekleştirirken, aynı rakam Solana için 1.000 kadar yüksek. 

Dahası, Ethereum için ortalama işlem ücretleri 10 doların biraz altındayken, Solana için aynısı 0.0002 dolar kadar düşüktü. Bu astronomik bir fark, sadece bu yeni “rakiplerin” ne sunduğunu değil, aynı zamanda ölçeklenebilirlik cephesinde Ethereum için ne kadar iş yapılması gerektiğini de vurguluyor. Solana’nın Blockchain’inin ve SOL tokeninin ivme kazanmasına katkıda bulunan başka yerel gelişmeler de oldu. Örneğin Solana, platformdaki NFT evrenini genişletmesi beklenen benzersiz bir oyun metaverse Star Atlas’ın lansmanını duyurdu. 

George Harrap: Piyasadaki en heyecan verici Blockchain’in Solana olduğuna inanıyoruz

Bundan önce ekosistemi, Solana için ilk IDO platformu olan Solstarter’ı da duyurdu. Son olarak, proje aynı zamanda “DeFi’nin evrimi için bir cadde” olarak tanımlanan bir özellik olan Raydium’u da entegre etti ve aynı zamanda ışık hızında takas sunuyor. Bunlar, özellikle Ethereum gibi büyük ağlar tıkanıklık ve ölçeklenebilirlik sorunları ile karşı karşıya kalmaya devam ederse, yalnızca Solana‘nın Blockchain olarak itibarına katkıda bulunacak ve bu itibarını artıracak gelişmelerdir. 

2 Dolardan 49 Dolara Fırlayan Altcoin ile Tanışın! “Daha Fazlası Geliyor”Kaynak: CoinGecko

Şu anda uzmanlara göre,  altcoin projesinin Ethereum’un yerini alma olasılığı bir ihtimal dışı gibi görünüyor. Ancak, statüko önümüzdeki birkaç ay boyunca devam ederse, bu tür tahminler hızla değişebilir. Bunun üzerine inşa edilen projeler ve tokenler de getiri görüyor, Step Finance’in STEP’i de en önemli örnek. Solana ekosistemi için bir veri toplayıcısı olan Step, düzeltmeler kaçınılmaz olarak devreye girmeden önce, piyasaya sürüldükten sonraki 2 gün içinde piyasa değerinin keskin bir şekilde 100 milyon doların üzerine çıktığını gördü. Step Finance’tan George Harrap konuya yönelik şu açıklamayı yapıyor:

DeFi’nin çoklu zincir olacağına ve piyasadaki en akışkan ve heyecan verici Blockchain’in Solana olduğuna inanıyoruz.

Jibin George: Popüler altcoin projesi SOL, daha fazlasını yapabilir!

SOL, son 4 ayda %3.200 artış gördü. Popüler analist Jibin George’ye göre, basın zamanında teknik göstergeler hala yanıp sönen boğa sinyalleri ile grafiklerde daha fazla yükselişin her zamankinden daha yüksek olasılık olduğunu gösteriyor. Jibin George’ye göre, Solana sözlerini yerine getirir ve daha fazla proje ve kullanıcı alırsa, hem Blockchain hem de altcoin için gidecek tek bir yön olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.