2 Analist: Altın İçin Bu Seviye ve Gelişme Çok Önemli!

Kriptocat Haber Editörü
2 Analist: Altın İçin Bu Seviye ve Gelişme Çok Önemli!

Altın fiyatları, karma ticaret seanslarından geçiyor ve yazım sırasında ONS’u 1.811 dolardan işlem görüyor. Piyasa uzmanı Jason Sen ise sarı metal için kritik seviyelere dikkatleri çekiyor.

Jason Sen: Altın fiyatında 1.850 doların üzerinde bir kırılma bir satın alma sinyali

Altın fiyatlarının, 1.800 doların üzerindeki yükselişinin ivmesi azalmış gibi görünüyor. Piyasa uzmanı Jason Sen ise sarı metal için önemli seviyeleri sıraladı. Analiste göre,1.850 doların üzerinde bir kırılma, başlangıçta 1.875 dolar ve 1.890 doları hedefleyen bir satın alma sinyali olarak görülebilir. Jason Sen konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Altın, 1.820/15 dolarda yeniden test edilen ilk destek için 1.846/48 dolarda 200 günlük hareketli ortalama direncini korudu. Tam olarak burada dip yaptık, ancak yatırımcılar 1.810 doların altında 1.798/95 dolarda bir satın alma fırsatıyla karşılaşıyor. Şimdi 1.846/48’de önemli 200 günlük hareketli ortalama direnç olarak görev yapıyor. Bu nedenle, 1.850 doların üzerinde bir kırılma, başlangıçta 1.875 dolar ve 1.890 doları hedefleyen bir satın alma sinyalidir.

2 Analist: Altın İçin Bu Seviye ve Gelişme Çok Önemli!

Son gelişmeler altın’ı nasıl etkileyecek? Analist açıklıyor

ABD’deki tarım dışı bordro verilerinin patlamasından sonra, MCX altın fiyatı güçlü ve sağlam bir gösteri sergilemeye devam etti. Piyasa katılımcıları, tam ABD ekonomik toparlanmasına bir adım daha yaklaşarak NFP verilerinin daha iyi okunmasını bekliyorlardı. Ayrıca iyimser bir iş verisi enflasyon endişelerini artırabilirdi ve bir yerlerde FED‘in parasal teşvikleri azaltarak ABD getirilerini ve doları artıracağı beklentilerine yol açabilirdi. Bununla birlikte ABD NFP, zayıf istihdam verilerinde bir rekor kırdı. ABD’deki tarım dışı maaş bordroları, istihdam artışının Nisan ayında beklenmedik bir şekilde yavaşladığını, işlerin Nisan’da 266.000 arttığını ve öngörülen 1 milyon sıçramayı takip ettiğini gösterdi. Piyasa analisti Rahul Gupta’a göre, daha yumuşak bir maaş bordrosu reflasyon ticareti için iyidir; altın fiyatlarında sağlam bir teklifle doları zayıflatır.

Ama şimdi ABD enflasyonu ile ilgili test vakası tekrar geri geldi ve endişe küresel risk iştahını sarstı. Tüm gözler bu gecenin ABD tüketici fiyat endeksinde olacak. Reuters anketi, Nisan ayında neredeyse on yılın en büyük artışı olan %3,6 artış bekliyor. Yetkililer geçici faktörlere ve geçici artış için baz etkisine işaret etmelerine rağmen, Federal Rezerv şimdiden daha yüksek enflasyon bekliyor. Sonuç olarak Rahul Gupta’a göre, FED yıllık %2’lik ortalama enflasyon hedefine ulaşmaktan çok uzaktadır. FED’in ultra-akomodatif para politikası, doların düşüş eğiliminin sağlam olmasının nedenlerinden biridir. Ancak, enflasyon verisi öncesinde alınan tedbir, yatırımcıların dolar çevresinde çekim yapmasına neden oldu. Enflasyon rakamı piyasa beklentileri ile aynı doğrultuda gelirse, beklenenden daha erken bir parasal sıkılaştırma için yapılan bahisler Rahul Gupta’a göre, dolar fiyatını daha da yükselterek altın’a ağırlık verecek. Ancak tahminlerin altına düşerse Rahul Gupta’a göre, altın spotunda yukarı yönlü bir yükselişle dolar bastırılmaya devam edecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.