10 Yılın En Kötü Bitcoin Ayı! İşte İzlemeniz Gereken 5 Şey

Kriptocat Haber Editörü
10 Yılın En Kötü Bitcoin Ayı! İşte İzlemeniz Gereken 5 Şey

Bir haftalık sönük fiyat performansından sonra, en büyük kripto para birimi hala 40.000 doların altındaki aralıkta sıkışmış durumda. Enflasyonun geleneksel piyasaları endişelendirmesi ve tarihsel olarak boğalar için iyi geçen yaz aylarına gelmemiz, iyimserlik için bir neden olabilir. Ancak Bitcoin söz konusu olduğunda, her şey olabilir… Peki, bu hafta Bitcoin ve altcoin piyasasını etkileyebilecek maddeler neler? Cointelegraph’tan William Suberg’in haberine göre haftanın önemli gelişmeleri…

Enflasyon, makro piyasaları ürkütüyor

Traderların geleneksel olarak yavaş olan yaz döneminin başlangıcına hazırlanmasıyla Asya piyasaları istikrarlı, ABD, Avrupa ve Birleşik Krallık da sakin. Ancak geniş perspektiften bakıldığında bu resmin daha az stabil olduğu, bunun sebebinin ise enflasyon olduğu belirtiliyor. JPMorgan’ın Asya kolunun hisse senedi stratejisti Mixo Das, Bloomberg’e verdiği demeçte “Politika yapıcılar daha yüksek bir enflasyon seviyesini, enflasyonda daha yüksek bir volatiliteyi kabul ettiler ve bu gerçekleştiğinde, enflasyonun yapısal olarak daha yüksek hareket ettiğini göreceksiniz. Bunun fiyatları şimdilik etkilediğini sanmıyorum,” dedi.

10 Yılın En Kötü Bitcoin Ayı! İşte İzlemeniz Gereken 5 Şey

Enflasyonun, kripto para biriminin manipüle edilmeyen sabit arzı göz önüne alındığında, BTC’nin antitezi olduğu belirtiliyor. Bu nedenle, kurumlardan gelen talebin enflasyona paralel olarak artmaya devam ettiği düşünülüyor.

“Zayıf eller” Bitcoin satmaya devam ediyor

Zincir içi izleme kaynağı Glassnode’dan alınan yeni verilere göre, mevcut seviyelerde “eski eller”, yani uzun süredir BTC tutanlar, stoklarına BTC eklemeye devam ederken, yeni alıcılar onlara satış yapmaya devam ediyor. “Zayıf ellerden güçlülere” akımı yeni bir şey değil, ancak verilere bakıldığında hızının arttığı ortaya çıkıyor. Ayrıca, madencilerin de 30.000 dolara neden olan kısa bir satış arasından sonra satın alıma geri döndüğü belirtiliyor.

10 Yılın En Kötü Bitcoin Ayı! İşte İzlemeniz Gereken 5 Şey

Ünlü analist Lark Davis, uzun vadeli yatırımcıların biriktirdiği ve kısa vadeli yatırımcıların satış yaptığını gösteren yukarıdaki Glassnode grafiğine işaret ederek şu ifadeleri kullanıyor: “Bu grafik İNANILMAZ! Madenciler ve uzun vadeli yatırımcılar biriktiriyor. Sadece kısa vadeli yatırımcılar satış yapıyor. Yeni bir şey yok!”

Anahtar fiyat seviyeleri boğalar için baş ağrısına neden oluyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ticaret analizi sunan Decentrader, 200 günlük hareketi ortalamayı (DMA) ve 20 haftalık hareketli ortalamayı (WMA) izlenmesi gereken önemli seviyeler olarak vurgulamıştı. 200 DMA, 40.000 doların biraz üzerinde iken 20 WMA, 49.000 doların üzerinde.  Decentrader, “Bitcoin’in 30’ların düşük seviyelerinde yeterli talep bulması durumunda 20 WMA’nın direnç olarak hareket etmesi beklenir,” diye özetledi.

10 Yılın En Kötü Bitcoin Ayı! İşte İzlemeniz Gereken 5 Şey

Bitcoin fonlama oranları endişeleri yatıştırıyor

Bazılarına göre kısa vadeli fiyat hareketlerini karakterize edebilecek gizli yükselişin bir örneği borsa fonlama oranlarında yatmakta. Bu oran, şu anda sağlıklı bir şekilde negatifte. Decentrader, “Açık pozisyon, kaldıraçlı ticaret yapan katılımcıların satışta büyük ölçüde ortadan kalması ve yeniden girememesi nedeniyle toparlanamadı. Fonlama da düşük/negatif kaldı, bu da piyasada yankı uyandırıyor,” ifadelerini kullandı.

10 Yılın En Kötü Bitcoin Ayı! İşte İzlemeniz Gereken 5 Şey

Şimdiye kadar geçirilen en kötü Mayıs ayını mı geride bırakıyoruz?

Bu, şimdiye kadarki en kötü Mayıs ayı mıydı? Suberg haberine göre aylık getiriler açısından kesinlikle öyle görünüyor. Mayıs 2021’in son gününde HODLer’lar için aylık kayıplar neredeyse yüzde 40. Genellikle Mayıs ayının BTC/USD için kazançlı bir ay olma eğiliminde olduğu belirtiliyor. Örneğin 2017 ve 2019’un Mayıs aylarında parite, yüzde 50’den fazla kazanç elde etti. 2018’de yüzde 19’luk kayıp yaşanmış olsa da, 2021’deki kayba kıyasla az kalıyor. Mayıs 2021, hem birinci çeyrek hem de ikinci çeyrek performansı açısından 2013’ten bu yana en kötü ay olma yolunda ilerledi.

10 Yılın En Kötü Bitcoin Ayı! İşte İzlemeniz Gereken 5 ŞeyBTC aylık getiri yüzdesi. Kaynak: Bybt

Ancak yine de Bitcoin’in ötesinde altcoin piyasaları, XRP’nin gün içi yüzde 13’lük bir kazanç sağlaması ile yaşam belirtileri gösteriyor. Bazılarına göre özellikle en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) için hacimler umut verici. Bu da alım satım faaliyetinin azalmasının beklendiği piyasa davranışına işaret eder. Trader Crypto Ed, “Zayıf bir BTC için çok fazla endişelenmemeliyiz. Güçlü altcoin/USD çiftlerini takip edebilir veya altcoin’ler yükselirken yatay harekete devam edebilir,” ifadelerini kullandı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.